VRH A

Český strakatý pes VRH A Amorevita od výběru krycího psa po odchod štěňat

Koncem roku 2010 jsme začali plánovat  VRH A Amorevita. Nechtěli jsme nechat nic náhodě. Naše fena Antonie Barunidlo (Tessy) je hodně dominantní a zadní část těla si vždy bedlivě hlídá. Rozhodli jsme se proto navštívit všechny krycí psy, co jsme měli na předběžném seznamu od poradkyně chovu.  Procestovali jsme republiku od Plzně po Ostravu. Výsledek nebyl nejveselejší. Jediný pes, s kterým se Tessy shodla, byl Napoleon Červený muškát. Ostatní psi se po pár oštěkání začali feně podřizovat. Napoleon mě vzhledově sice připadal, že jde do bígla a to nejen zbarvením, ale i svou mohutností ale Tessy ho snesla, takže 80% bylo rozhodnuto.  Při dojednávání detailů s majiteli psa se nám vloudil trochu komunikační uzel, a to sice v tom smyslu, že jsme si nebyli jisti, zda majitele budou ochotni být k dispozici v daném termínu.  No, a protože tu nebyla jistota, rozhodli jsme se hledat dál, abychom měli na KL více psů.
Výsledek : procestovali jsme celou republiku, abychom si vybrali psa za bukem. Achil Koriolan z Prahy se projevil okamžitě jako gentleman milovník. Jeho charakteristika, že je schopný nakrýt i nohu od židle, nás docela zaujala. Během naší návštěvy nosil Tessy hračky a Tessy k němu byla něžná. Tak to asi mělo být. Vypadalo to jako láska. Bylo rozhodnuto a následně dohodnuto s majiteli Achila. Napoleona jsme si ponechali jako rezervu.


17.3.2011 Tessy hárá
21.3.2011 Progesteron – 1,4
22.3.2011 Náš poslední trénink agility, Tessy běhala jako  o život a hrozně si to užívala, jakoby tušila, že bude po nějakou dobu pauza.
24.3.2011 Progesteron 3,09
25.3.2011 Krytí
27.3.2011Překrytí
Váha Tessy 18,3 kg
S fenou dále chodíme na cvičák, vynechali jsme agility, ale obedienci a sportovku bez skákání  provozujeme dál .
3. 5. 2011 Máme potvrzenou březost a přestáváme chodit na cvičák.
Tessy začíná trpět nechutenstvím, my začínáme krmit granulkami pro březí a kojící feny zn. Arden Grande. Fenu rozmazlujeme vývarem. Tessy svoje nechutenství stabilizuje a baští jako správná těhulka (i když s pauzama, občas prostě odmítá cokoli jen pije masové a zeleninové vývary). Hodně odpočívá a my jsme začali s výrobou porodnice.  Očekávaný porod 27/5/2011.

14. 5.2011 Bříško pěkně začíná růst.

28. 5. 2011Podle příruček březost feny trvá 58 – 70 dní. V průměru je to však 63 dní. Evidentně jsme dneškem mimo průměr, protože Tessy příručky nečte a tak se rozhodla využít 5star´s servisu co nejdéle.

29. 05. 2011 Máme to za sebou 4 kluci a 3 holky. Jedna holka hnědá ostatní černé. Šlo to pěkně rychle  12,38 jsme začali rodit a 16,03 vylezl poslední kluk. Odhadem všichni budou dlouhosrstí. Po porodu jsme pro jistotu vyrazili hned na kontrolu na veterinu. Žádné další ukryté štěně už tam nebylo a všechny placenty byly venku.

Od prvního okamžiku byla Tessy vzorná máma. Od štěňat se nechtěla ani hnout a tak chvíli trvalo, než jsme našli společný režim, aby se vyprázdnila, najedla a pořádně napila. V té době mimo granulí jsme podávali masový a zeleninový vývar a stále dávali vitamínovou pastu Calopet, kterou jsme načali při začínajícím porodu, aby fena měla dostatek energie a živin. Nechtěli jsme nechat fenu sežrat placenty.

26. 6. 2011 Dávej pozor, kam šlapeš 🙂 Štěňátkům jsou skoro 4 týdny. Ranní probuzení toho dne, bylo velkým překvapením. Polovina štěňátek překonala porodnici a hlásila se hlasitě o svou snídani  venku. Hned mi bylo jasné, že zbytek štěňat překoná zábranu za chvíli, tak jsem promnula oko a začala jim pomáhat. Tessy starostlivě běhala a sháněla je dohromady. A tak nám začaly běhací časy. Současně začínáme učit na příjem jiné stravy, než je mámino mléko. Tessy je stále chodící mlékárna, ale je potřeba se posunout, začínáme učit na příjem rozdrobených granulek, zn. Barkings Heads štěněcí (BH byla fena krmena před nasazením granulek pro březi a kojící feny).  Je to spíše hra, než krmení.
V této době instalujeme ohrádku Savic a štěňátkům začíná výuka denního režimu a hygienických návyků. Nám současně začíná výběr feny, která zůstane doma. Černá, hnědá, nebo kopie Tessy?

10.7.2011  nám dovezli druhou ohrádku, takže konečně štěkací, likvidační četa bude během dne venku, bez možnosti zatoulat se po zahradě. Už to pro mě znamená neustálý dohled, pokud jsou štěňata vypuštěna. Musím konstatovat, že ta příroda bezvadně funguje. Tessy se opravdu stará a svoje mrňousky si opravdu hlídá. Nejkrásnější okamžik byl, když jim vyhrabala starého gumového šupáka, oblíbenou hračku na výcvik agility. Zahrabala ho, pravděpodobně když čekala štěňata a teď jim ho naservírovala. Nosí jim i svoji kostičku na zuby. Dokonce podle příruček vyzvrátila napolo trávené granulky štěňatům. Mno s tím jsem moc pochopení neměla, ale respektovat přírodu je asi potřeba. Naštěstí to udělala jen jednou.

11. 7. 2011 Toto datum bylo zlomovým dnem a pomalu si uvědomuji, že strakáčci půjdou do světa. Toho dne jsme úspěšně absolvovali kontrolu vrhu. Trochu složitější byla doprava, všechna štěňata jela v kufru v přepravce a Tessy jako spolujezdec. Ještě štěstí, že naše veterina je perfektní. Štěňata nám pomohli vynosit. V ordinaci byla štěňátka statečná, nechala se prohlédnout, očkovat a čipovat bez problémů.
Posudek MVDr. Zűckerová  – VETNEMO s.r.o. Praha 4 – Libuš
“ Celkem vyrovnaný vrh. Fena a všechna štěňata ve vynikající výživové kondici. Štěňata jsou výborně socializovaná s veselým projevem, velmi zvědavá. Vrh doporučuji k zápisu“.
Tessy byla fantastická,celou dobu měla štěndy spočítané a dokola to kontrolovala. Silně nervózní začala být, když jsme nastoupili do auta. Jakoby brečela, byla na ní vidět obava. Doma při vykládání pak byla ve svém živlu. Počítala a starostlivě běhala a když se dopočítala, byla spokojená.

26. 7. 2011 Stále počítám do sedmi a hledám nějakého zatoulance. Jak je vidět Tessy dělá to samé. Při zahnání štěňátek na jedno místo se pokouší do kruhu zahnat i kočku. Ale ta pro to  nemá zrovna pochopení. Ve svých 11 letech chce mít klid a tak při těch manévrech mizí do 1.patra. Celé té mrňavé smečky si užívám a nejraději bych si ty prcky nechala všechny. Tehdy jsme i rozhodli, že doma zůstane Appia Amorevita – důležitá jak ta silnice. Je to vlastně kopie Tessy. Asi to tak mělo být, od prvního okamžiku se mi líbila, ale Alessia byla hrozně milá a pořád se chodila mazlit a měla nejhezčí oči, Arcia si zase nejvíce rozuměla s Tessy. Appia byla taková neutrální. Už od mala na ni bylo znát že se bude hodně prosazovat.

1. 8. 2011 odchází do světa poslední štěně a my se pomalu začneme normalizovat.
Váha Tessy je 20 kg.
vystava-Letnany-2011-VRH-A-
Dále čtětě :
1) VRH A – rekapitulace, chovní jedinci, DKK, LP, kohoutková výška….
2) VRH A Appia Amorevita
3) VRH A Výchova štěňat pomocí přepravní klece

Related Images:

Jeden komentář u “VRH A”

Komentáře jsou uzavřeny.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.