Domácí cvičení

Domácí cvičení je jedna z forem her a zaměstnání psa. Velkou výhodou je, že se dá praktikovat kdekoli, doma, na zahradě, na louce, na dovolené, prostě všude, kde chcete pejska trochu zaměstnat, aby Vám nezvlčel a nevymýšlel si z nudy svoje vlastní aktivity, jak je známe z vyprávění : útěk, likvidace předmětů, štěkání a pod.
Jediné co potřebujete, je dobrá nálada, pamlsky, nějaký prostor, klikr (kdo používá). Důležitá je fantazie, nebo nápady. V dnešní době už těžko najdeme trik, který ještě nějaký pejsek nezkusil a pokud Vám chybí  ta fantazie, určitě  najdete něco  na internetu, nebo okoukáte  od „sousedů“.

Tady je naše malá ukázka:

Úklid
Učila jsem to na hračkách, které si holky roznosí během dne po celém domě. Máme povel „podej šupák“. Za každý přinesený šupák k bedně na hračky : klik a tj pamlsek – pamlsky odhazuji a znovu vysílám. Snažím se docílit co největší rychlosti v přinesení hračky.
Totéž děláme s plastem na tříděný odpad. Tady stačí položil petláhev na zem a holky ji automaticky nosí na místo, kde je na plast přepravka/taška a pod. Nejoblíbenější je  kelímek od jogurtu, nechávám trochu na vylízání.
Zkoušela jsem i jiný materiál, jako papír, kov, klíče a dřívka. Kov a dřívka slouží jako nácvik na obedience (kovová činka a dřívka OB2)
Závody
Odhodím viditelný pamlsek a běžíme, pokud pes doběhne první, je pamlsek jeho, pokud ne, je můj a pes ho nedostane. Totéž se dá cvičit s hračkou. Důležité je, aby o daný předmět měl pes velký zájem. Pokud se nedaří psovi dostihnout pamlsek včas, zpomalím a nechám ho alespoň 1x vyhrát a hru ukončím.
Přetahování
Většina psů miluje. Při přetahování si dejte pozor na materiál by měl být měkký a neměly by z něho vyčuhovat žádné nitě. Tedy pozor na zuby a krční páteř.  Necloumejte prudce se psem. Přetahovadlo jde použít i jako protažení páteře před nějakým sportovním závodem.
Hledej
Ve vyšší trávě si vyšlapte pachový čtverec a do něj poházejte pamlsky, ne moc viditelné. Důležité je, aby pes používal nos, nikoli oči. Pokud je čtverec vyšlapaný pro psa čitelně, bude hledat pouze v něm.
nebo
Umístěte voňavý pamlsek pod kelímek, lze použít kelímky od jogurtu, nebo mističky. Opět povel hledej, pes by mě i tady používat nos a nekácet kelímky. Pokud bude postupovat kácením, hru ukončete a po chvíli hru zkuste znovu s menším počtem kelímků.
Sebekontrola
Psa dáte do zvolené polohy sed, leh nebo stoj. Do ruky si vezmete voňavý pamlsek a ukážete ho psovi. V případě, že pes Vám chce sebrat pamlsek okamžitě, zavřete dlaň a budete ji mít zavřenou až do té doby, než pes přestane do ruky šťouchat a začne se na Vás soustředit. Tady se vyplatí rychlost v povelu „vem“. Totéž se dá dělat s položením nebo odhozením pamlsku či hračky před/do strany psa.

Při hře pozor na stereotypy, chvalte, odměňujte a pokud se nedaří, změňte postup nebo hru. Hra není výcvik, ale zábava a tak pes musí mít ze hry radost. Možností je hodně 🙂 .


Dálší  :
Balanční cviky domácí 
Balanční cviky seminář
Pachové práce
Domácí cvičení 8/2016

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.