ČSP historie a současnost

aktualizace 1.6.2022

Od.1.4.2022 se jediným chovatelským klubem stává Spolek ČSP.  Současně je ukončen chov českých strakatých psů pod KCHMPP. Potvrzeno  ČMKU.
27.6.-29.6.2022 se konal „Nový“ 1. ročník setkání Staří, ale dobří v kempu Krkavec. Nejstarší veteránka Catja Tyrkys narozená 6.12.2006 

aktualizace 5.3.2022

ˇ23.1.2022
Shromáždění delegátů KCHMPP na svém zasedáni odsouhlasilo, že KCHMPP přestane zastřešovat chov plemene ČSP. Chov českého strakatého psa bude nadále realizován pouze pod Spolkem českého strakatého psa. V současné době se čeká na definitivní potvrzení od ČMKÚ.
Nadále není vhodné prodlužovat členství v KCHMPP.

aktualizace 16.1.2022

20.11.2021 proběhla pravidelná schůze Spolku a KCHMPP. Bylo rozhodnuto a následně odsouhlaseno, vystoupení spolku z KCHMPP.
23.1.2022 bude shromáždění delegátů KCHMPP projednávat ukončení zastřešování plemene český strakatý pes v rámci KCHMPP.
Členi byli požádáni aby své členství v KCHMPP pro rok 2022 zatím neprodlužovali. 
Dále bylo zrušeno zvýhodnění společného členství v KCHMPP a Spolku.
Veškeré akce jsou na stránkách Spolku čsp.
Setkání strakáčů 2021

aktualizace 14.12.2020
Web je potřeba oprášit a k tomu patří i tato stránka. Kdysi jsem byla doslova zažraná do dění skupiny majitelů českého strakatého psa. Teď se situace hodně změnila a pro mě rok 2019 je změna zásadní.
Pod čarou je ona minulost a současnost, vlastně do doby před registrací Spolku a z dob, kdy určitá skupina lidí si chtěla registrovat název plemene, jako ochranou známku. A to byl vlastně důvod, proč jsem tehdy sbírala dostupné informace. Chtěla jsem  si sama udělat nějaký přehled a hlavně názor, bez ovlivňování ostatních.  Pár let se mi podařilo zapojit se do činnosti, a to vedením stránek pracovního strakáče na ww.adesso24.eu. V současné době je web ještě funkční a najde se na něm historie. Časem ho možná použiji na něco jiného.
Soutěž pokračuje pod vedením „mladší krve“ a výsledky jsou přímo na stránkách Spolku. Postupně je dodaná i historie z mého webu. Musím říct, že mě hodně potěšilo, že nezanikne historie soutěže. Výsledky soutěží let minulých jsou v kostce zkopírovány i na web CHS Amorevita. Tedy sem. 

Nyní fungují dva chovatelské bloky a je každého volba, pod jakým bude registrován :
Z historie: Klub chovatelů málopočetných plemen
A nově  : Spolek českého strakatého psa

Stále plné informací jsou stránky poradkyně chovu
www.strakaci.cz 
a plenitba
Byl z Trpce

Souvisejíci info
9.Setkání strakáčů 2018, Pecka
10.Setkání strakáčů 2019, Stříbrný rybník
Toto jubilejní setkání bylo spojeno se sčítáním jedinců plemene na jednom místě a současně zapsání do Českých rekordů. Celkem se sešlo 128 českých strakatých psů.
11. Setkání strakáčů 2020, Sportkemp Doubí, Třeboň
21.11.2020 Historicky 1. online schůze na zoom.us (díky covidu)

———————————————————-

Nová doba přináší nejen nové poznatky, možnosti,  ale i osobní zájmy a různé ambice jednotlivců.
Pokračování historie českého strakatého psa ve faktech a materiálech přístupných na internetu.
Český strakatý pes po roce 2008
(v té době jsme si pořídili Antonii Barunidlo (Tessy) a začali sledovat historii a současné dění kolem národního plemene ČSP)
Rok 2008
Plemeno
je zastřešeno : KCHMPP (Klub chovatelů málopočetných plemen)
Poradce chovu : pan Michal Prokop
Velmi dobře zpracované informace o plemeni, historie a současnost, jsou  na webu, paní ing. Zdeňky Vaňourkové www.strakaci.cz.
Rok 2009
14.11.2009 Schůze KCHMPP sekce ČSP – účast 23 členů – zápis zde
Rok 2010
24. – 26.9.2010 * Setkání majitelů a přátel českých strakatých psů v rekreačním středisku Brněnka v Herolticích u Tišnova – účast cca 50 strakáčů – FOTO zde
16.10.2010  * Schůze KCHMPP, sekce ČSP – účast 21 členů – zápis zde
Info ze zápisu :
Dílčí poradkyní chovu ČSP byla jmenována Zdeňka Vaňourková. Pan Prokop se ze zdravotních důvodů a kvůli zaneprázdnění, nemůže této funkci věnovat vždy naplno“
Podle dostupných informací se domnívám, že rok 2010 odstartoval novodobou etapu majitelů strakáčů :). Nastartovaly se nejen strakaté akce, soutěže a setkání, ale i zvýšená snaha v kontrole a řízení chovu a bohužel i ambice jednotlivců, které ne vždy přinesly ovoce.
Rok 2011
12.3.2011 * Schůze KCHMPP sekce ČSP
Schůzi vedla nová poradkyně chovu Zdeňka Vaňourková (byli jsme informováni, že pan Prokop v průběhu února složil funkci, kterou přebírá paní Ing. Zdeňka Vaňourková) – zápis zde
14.4.2011 *  Mistrovství ČR ČSP v agility v rámci Kutnohorského groše, Kutná Hora – FOTO zde
16.9. – 18.9.2011 *  2. Setkání strakáčů, severní Morava, Klokočůvek – areál Spálovský mlýn
FOTO zde
*****
20.10.2011 Zakládá pan Bc. Tomáš Hasil a paní Irena Hochmanová Samostatný klub chovatelů a přátel českého strakatého psa, o.s. IČ 22769234
klub-H-plus-H-2 klub-H-plus-H-1
10.11.2011 Úřad průmyslového vlastnictví, Ochranné známky, číslo spisu 490220 * Pan Bc.Tomáš Hasil podává registraci ochranné známky „Český strakatý pes aneb Horákův laboratorní pes“. Později, po řadě připomínek, změnil jméno přihlašovatele z Bc. Tomáš Hasil na Samostatný klub chovatelů a přátel českého strakatého psa, o.s., který založil. Viz dokumenty níže, nebo můžete sledovat přímo na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví. Registrace známky je stále v běhu.
ochr-znamka-1ochr-znamka-2
Co na to říct, nevím, udělejte si názor sami.
(Pozn. 2015 zamítnutí – viz niže sekce DOKUMENTY)
*****
V té době rozesílá poradkyně chovu vypracovanou statistiku ČSP za posledních pět let (2007-2011) a současně Návrh nových podmínek chovu. Je dobré také podtrhnout, že web stránky, které spravuje a jsou v nich zadaná data od počátku ČSP, jsou stále pro chovatele perfektní studnou informací.
25.9.2011 * Schůze KCHMPP sekce ČSP, účast 36 členů. zápis zde – pokud jste dodnes, nečetli zápisy a zajímá Vás vývoj ČSP, zápis z 25.9.2011 rozhodně doporučuji přečíst.
Info ze zápisu :
Byla zvolena pracovní skupina ve složení : Ing. Kateřina Milbachová, Dana Vaňourková, Irena Hochmanová, MVDr. Lea Pletichová, která bude provádět revizi chovných podmínek.
Rok 2012
22.4.2012 *  2. Mistrovství ČR českých strakáčů v agility v rámci Kutnohorského Groše, Kutná hora FOTO zde
7.9. – 9.9.2012  *  3. Setkání strakáčů u Rožmitálu pod Třemšínem –  FOTO zde
25.11.2012 schůze KCHMPP sekce ČSP, účast 51 členů. zápis zdeFOTO zde
Info ze zápisu
“ – Zvoleno chovatelské kolegium ve složení : Ing. Zdeňka Vaňourková, PhD, Ing. Kateřina Milbachová, MVDr. Lea Pletichová,  které bude vypracovávat přehledně veškeré informace, které následně zpřístupní chovatelům.
– Paní Jolana Nováková informuje, že bylo založeno nové občanské sdružení Spolek českého strakatého psa, os. Spolek je členem KCHMPP jako právnická osoba.“
Příslušné články ke vzniku spolku :
Proč jsme vznikli
citace
„Za druhé se tímto distancujeme od aktivit Samostatného klubu chovatelů a přátel českého strakatého psa (SKCHPČSP) představovaného panem Tomášem Hasilem a paní Irenou Hochmanovou, který v našich očích nemá transparentní program a působí dojmem, že se snaží rozštěpit chovnou základnu a podporovat takový způsob chovu, který v konečném důsledku může plemeni nenávratně uškodit. Naším záměrem je dostupnými prostředky zabránit SKCHPČSP stát se chovatelským klubem a nedopustit roztříštění chovatelské základny našeho národního plemene. Proto je naše prosba za vaše členství o to naléhavější.
Současně vyjadřujeme podporu poradkyni chovu Zdeňce Vaňourkové v její snaze o zdravý vývoj plemene a o jeho uznání mezinárodní kynologickou organizací FCI“
Zápis z ustavující schůze
22.10.2012 * ČMKÚ pozastavila pro KCHMPP chovatelský servis do konce roku 2012 – viz níže
pozastaveni cinnosti1 (1) pozastaveni cinnosti1 (2)
Odpověď najdete zde
Znamenalo to pro chovatele problémy s krytím a nejen pro plemeno ČSP (vystavení krycího listu), přihlášením vrhu a v neposlední řadě i  s prodejem štěňat. Vlastně se prodávaly „bezpapíraci“.
I když PP byly vystaveny dodatečně, nepříjemnosti to přineslo.
Rok 2013
1.1.2013 * Obnovení činnosti KCHMPP  – dopis ČMKÚ zde
21.4.2013 *  3. Mistrovství ČR ČSP v agility v rámci Kutnohorského groše, Kutná Hora, FOTO zde
7.8.2013 * informuje paní Jolana Nováková, že se Spolek českého strakatého psa, o.s. stal chovatelským klubem a dočasným členem ČMKÚ. dopis zde

Konec posbíraných dat k 13.8.2013
Co bude dál, ukáže čas. Já jsem si sama chtěla udělat obrázek o sledu věcí, a proto vznikl, řikejme tomu článek nebo blog.
Berte to tedy jako informace posbírané na internetu. Pokud máte dojem,  že mě ve výčtu chybí něco zásadního, co by mělo být doplněno, pošlete mi zprávu na email, který najdete v kontaktech, ráda to doplním.
děkuji
Eva Vacova

Závěrem :
Ať je to, jak je to, věřím, že všem nám jde o jedno : Pokračovat v chovu tohoto úžasného národního plemene, tak, aby výsledkem byli zdraví jedinci. Propagovat plemeno, tak, aby bylo v povědomosti nejen v ČR, ale i v zahraničí.
Dále věřím, že v České Republice konečně jednou zvítězí zdravý rozum a příslušné úřady  uznají, že registrovat si název psího plemene je minimálně proti dobrým mravům a tuto žádost definitivně  zamítnou. (Pozn. bylo zamítnuto)

Uvedené materiály jsou  posbírané na stránkach
Klub chovatelů málopočetných plemen (http://www.kchmpp.cz/index.html)
strakáči (www.strakaci.cz)
Spolek Českého strakatého psa, o.s. (http://spolekstrakacu.cz/index.php?page=onas)
a na dalších veřejně přístupných.

Související články :
2015
MR ČSP agility, Hodonin
Dokumenty :
2015 
Urad prumysloveho vlastnictvi  

 

 

 

 

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.