Agility

Agility je sport, ve kterém jsme se s Tessy našly. Trénovat s Tessy jsem začala už od štěněcího věku, s ohledem na věk a doporučenou zátěž. Měly jsme velké štěstí, že jsme se dostaly s Tessy k Martině, která nás v začátcích dokonale usměrňovala a ve finále nasměrovala. 
Vystřídaly jsme několik trenérů. Nejvíce nás poznamenal, velmi pozitivně, Antonín Grygar, ale i Aneta s Janou. Protože ke Grygarům bylo velmi těžké se dostat, zakotvily jsme od roku 2015  pod trenérkou a rozhodčí Jitkou Marouškovou. 
Do tréninků se zapojila i Appia.  Oproti Tessy jsem viděla velký rozdíl, zatímco Tessy mě doslova četla, soustředila se.  Appia hledala, kde co lítá a co by se dalo „očůrat“.  Šanci dostala, zvládla zkoušky v kategorii LA1. Další ambice jsem s ní neměla, lépe řečeno, neměla jsem na to nervy. Evidentně ne každý pes miluje agility.
U tohoto sportu je to předpoklad. Adrenalin to musí být jak pro psa, tak i pro psovoda. Jedním slovem je to diagnoza.
V roce 2016 jsme měly VRH C, který nás doslova z agility vykopl. Byl to vrh Appie. Štěňata odešla do nových domovů v květnu a prakticky do konce roku jsme nebyly na žádných závodech.
Tessy chodila mezitím na masáže, protahování a kondiční cvičení a bylo nám doporučeno už její pohybový aparát šetřit.
Ještě jsme párkrát na závody nastoupily. Tessy už v kategorii LV (veterán). Bohužel těchto závodů není mnoho a navíc už to není ten drive, jako za mlada. Pomalu jsem se smiřovala, že agility je pro nás minulostí. Nikdy bych však nevěřila, jak mě tento sport, na stará kolena, vezme za srdíčko a jak s tím faktem * konec * budu těžko bojovat. Byl to pro nás, svým způsobem životní styl, poznala jsem spoustu nových perfektních lidí.
Rok 2017 obě holky ještě startovaly na MR ČSP, Tessy ve veteránech a Appia v kategorii L. 
A pak zazvonil zvonec.
Mám na ten sport ty nejlepší vzpomínky. 
V době kdy jsme začínaly, běhalo se všude, na různých překážkách, podle toho, co kde bylo k dispozici. Nepamatuji si, že by byly k dispozici haly, natož vytápěné. Běhalo se i v zimě venku a nikomu to nevadilo. Úspěch pak byl, když se dala pronajmout krytá koňská hala.
S dnešními možnostmi se to nedá vůbec srovnat.
Co to je AGILITY ?
Agility je sport, otevřený pro všechny psy. Cílem je, aby psovod se svým psem  překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.  U tohoto sportu není důležitá jen kondice, ale i to, co je v hlavě. Hodně lidí má pocit, že agility je jednoduchý sport a že pes běhá pro radost. Je to naopak, agility vyžaduje od psa maximální ovladatelnost a i trochu talent. Na překonání každé překážky jsou rozdílné požadavky na pozici a vedení psa. Vždycky to chce dokonalou komunikační souhru.
holky-hamrniky-2015-1
Pro start na oficiálních závodech musí mít tým -pes/psovod- vystavenou VK.

Náš top agilitní zážitek :
Start na IABC Italy 2015 – Cavalino Treporti

Odkazy :
Klub agility

rev. 26.12.2020

 

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.