IABC Italy 2015

Závody IABC 2015 se konaly ve dnech 19. do 21. 6. 2015 v Jesolo – Cavallino-Treporti (VE) a český strakatý pes (Antonie Barunidlo – Tessy) byl u toho. Startovala jsme s Tessy s číslem 88.

(INTERNATIONAL ALL BREEDS CUP)

IABC je vrcholová mezinárodní soutěž agility, jejíž pravidla umožňují, aby své výkony na parkuru předvedli zástupci různých plemen. Mohou se tedy zúčastnit i psi bez průkazu původu a plemena neuznaná FCI.  Kříženci a neuznaní FCI jsou řazeni do jednoho plemene „kříženci“.

Průběh IABC se řídí platnými pravidly agility FCI.
IABC zahrnuje čtyři různé soutěže: soutěž plemen, dvojic, družstev a národů.

Abychom se trochu připravili na prostředí, dorazili jsme do kempu již ve středu 17.6.  Pořadatel IABC zajistil pro všechny závodníky 65% slevu v 5* kempu Union Lido Park, Jesolo.  Jedná se o kemp, jehož poměrně velká část je vyhrazena pouze pro ty, co cestuji se psem. V kempu je přítomen veterinář. Každý pes se musí zaregistrovat a pohyb po kempu se psem má svá pravidla.
Mají např. samostatnou, vyhrazenou cestu k moři, kde můžou na volno pobíhat.  Nejvíc ze všeho jsme v kempu ocenili oplocený parčík na venčení.  Zkrátka služby pejskařům na plné obrátky.
Dva dny jsme si užívali volna a venčení u moře. Ve čtvrtek večer proběhla registrace všech týmu a v pátek v 9,30 to začalo.

S Tessy jsem startovala v kategorii jednotlivci (soutěž plemen), v soutěži družstev a národů. Pro soutěž dvojic nebyl parťak. (pozn. dvojici musí tvořit dva týmy, v nichž jsou psi téhož plemene).

Samotné závody probíhaly ve sportovním travnatém areálu Union Lido, současně na dvou parkurech. Pro nás to byla obrovská zkušenost, zábava a příjemný pobyt mezi závodníky českého týmu v čele s rozhodčím Antonínem Grygarem, který je zároveň „mozkem“ tohoto typu závod agility.

První den IABC – pátek – patřil kvalifikaci Jumping jednotlivci, Agility páry a Jumping družstva. S Tessy jsme si zaběhly Jumping jednotlivci, kde jsme se umístily na 43. místě z 62 a kategorii družstev, kde se náš 4členný tým „inferno REM“ (3x IT a 1x ČR) umístil na 13. místě z celkového počtu 16 LA družstev. Oba běhy Tessy dala bez odmítaček a chyb. Našim nepřítelem byl tak trochu čas. Agility dvojic jsem vynechala. Důvod byl jasný, nepřetáhnout psa hned na začátku. Do celkového hodnocení by se nám to stejně nezapočítávalo. Den byl celkem náročný. Na sportovišti od 8.30 do 18.00 s přestávkou na oběd.

V sobotu byly na řadě běhy Agility jednotlivci, kde jsme s Tessy skončily na 38. místě z 63 závodníků. Opět bez odmítaček a chyb. Dále Agility družstva, naše družstvo si polepšilo, umístilo se na 7. místě z 16 startujících družstev.

Osudný se nám stal parkur Jumping pro páry. Antonín Grygar, postavil tak pěkný parkur, že jsem neodolala a rozhodla jsem se nastoupit na start, i když bez možnosti kvalifikace. Tessy nabrala docela rychlost, než ji zastavila překážka kruh. Skončila zamotaná zadníma nohama do řetězu, který kruh držel. Při pohledu na ni mi opravdu zatrnulo, naštěstí bez zranění a parkur jsme si bez problému dokončily.
IABC 2015 76f

V neděli se pak běžely finálové běhy. Nás se týkal Jumping – Finále národů a Agility, finále jednotlivců – plemena.  Český strakatý pes se dostal na soupisku finálových běhů. Měla jsem z toho obrovskou radost. Další velkou událostí pro mě bylo, jak pořadatel, který uváděl závodníky, pěkně a srozumitelně vyslovoval název našeho plemene včetně jména feny Antonie Barunidlo.

Poslední závodní den se na nás podepsala únava a Tessy zřejmě stále bojovala se špatnou zkušenosti ze soboty.  Však už to není žádná mladice. Tessy odměřovala každou skočku a chvílemi, jakoby dávala najevo, už ne.  U finále plemen jsem ji musela povzbudit dotykem a poplácáním po hřbetu, a tak došlo k úmyslnému disku. Mělo to účinek, jak medicína. Tessy se v tom okamžiku rozběhla. Velmi jsme ocenila rozhodčího pana Lorenza, který vyhlásil povzbuzování i pro diváky. To Tessy nakoplo a parkur s radostí a usměvavým čumákem, jak ji znám na agility, doběhla.

Posledním během bylo finále národu. Ten jsme s Tessy doběhly, jen únava už byla na hranici, a tak nás opět zradil čas.

Závěrem:
Nejeli jsme vyhrát, ale užít si to a ukázat, že plemeno český strakatý pes, se může objevit i na mezinárodních závodech. To se nám opravdu povedlo. Byla to perfektní zkušenost, bohužel až na samý závěr aktivního agilitění Tessy (příští sezonu už bude veterán). Výborná atmosféra. Běhavé parkury obou rozhodčích. Bezvadná organizace a podpora všech závodníků.

Italové se opravdu jako organizátoři předvedli, jak na sportovišti, tak na dvou večírcích, které byly součástí závodů. Ukázali, jak se umí bavit. Dobré jídlo, dobré vínko a bezvadná nálada. Zkrátka Italská mentalita.
A největší dík patří Tondovi Grygarovi, že mi dal to nakopnutí zúčastnit se  🙂
IABC 2015 77g

A jak to bylo s „bednou“ v soutěži národu?

1. Místo Itálie
  2. Místo Švýcarsko
  3. Místo Česká republika

V roce 2016 bude pořadatelem Maďarsko, tak kdo ví? Třeba příští rok se někdo přidá a ČSP bude startovat i soutěži dvojic.