Zprávy z porodnice

29.03.2016
Neustálý deficit spánku a ještě mi ukradnou hodinu. No tak zase nic moc nenapíšu. Štěňata už mezi sebou pěkně komunikují, zrychlila na chůzi, registruji i první čichání. A první pusinkování. Jinak stále drží jednu bandu. Dnes jsem nafotila nové profilové fotky, tak snad zítra budou na webu. Většina štěňat už přesáhla váhu 1 kg.

27.03.2016
Další změna, štěňata si začínají mezi sebou hrát, sama se pěkně vyprazdňují a Appia prodlužuje délku přistavení mlékárny. Dnes poprvé jsme vyzkoušeli jiný povrch, než porodna – aneb poprvé mimo porodnici.

26.03.2016 C Amorevita 26032016 1

Z morčat štěňata
Máme otevřené oči, potácíme se ze strany na stranu, vydáváme spoustu zvuků. Měníme ze dne na den. Jsme roztomilá a chytrá stvoření.  Už máme vyvinutou termoregulaci.  Taky se nám začíná rozvíjet čich a objevujeme sourozence a mámu. Ale většinu dne stejně prospíme na jedné hromadě. Máma nás pravidelně krmí a občas utíká, když jí škrábeme víc, než snese. To nám je líto, ale nedokážeme to ovlivnit.
Přece si nebudeme čůrat pod sebe.
Zjistila jsem, že na papírových podložkách je načůráno, zatímco deka je téměř suchá. Po chvíli pozorování jsem zjistila, že některá štěňata chodí přes porodnu na druhou stranu a loužičku opravdu udělají jen na podložku. Stavět se na tom zatím nedá, ale je to dobrý základ, který mají pejskové v sobě, aniž by je to kdokoliv učil.
Parfémování.
V té žluté mazlavé hmotě se vyváleli nepozorovaně už druhý den, skoro všichni. Takže jsme zařadili omývání a sušení v měkké hebké osušce. Osušku milují všichni, o mokré žínce už se to říct nedá.
Ten pes má v hlavě budíka
Appia vynechala noční žraní a stačí ji už dávka 5x denně. Naposledy mezi  10 – 11 večer. Čas krmení si pečlivě hlídá a nenechá mě zapomenout. Nejhorší budíček je 6 ráno, to má ale celoživotně. Štěňata krmí v rozmezi 2 – 3 hodiny. V noci spinká u štěňat, to asi aby se nebála tmy. Přes den chodí jen krmit a kontrolovat a jinak si užívá pohodlí svého pelíšku

24.03.2016
14.den života – Dnes jsme se vydali na první cestu autem. Čekala nás prohlídka na veterině, stříhání drápku a první odčervení. Štěnata byla naprosto v klidu, jak po celou cestu autem, tak na veterině. Jen ta odčervovací pasta asi nebyl jejich šálek kávy a tak se snažila ji vyplivnout.
Dnešní přehled vážení máte z veteriny. Proběhlo dopoledne, tak bude trochu chybět. Doma se vážíme až večer. Současně jsem zvážila i Appii a potvrdilo se mi, to že je opravdu hubená. Váha 15,30 kg je o 1,1 kg méně, než je její běžná váha. No, tak mám potvrzeno, že se nemám divit, že pořád žere jak bezedná. Musí ta žebra zase pokrýt. C Amorevita 24032016 1Po příjezdu domů prckové utvořili okamžitě formaci a pořád chrupkají. Asi po té pastě nemají hlad. Appia  má už  4 hod pauzu, co nemusela přistavit mlékárnu.

22.03.2016
Mžouráme – chodíme – padáme 🙂
C Amorevita 22032016 4
Prckové se drží stále pohromadě na jedné hromadě. Zatím se nikdo neseparuje ani se netvoří skupinky. První pokusy o chůzi jsou perfektní TV program. Premiéru má Caesar, který mi při večerním vážení dal jasně najevo, co si o tom mysli. Počural mě.  Na nohou dnes strávil nejvíce času, pořád se snažil chodit a chodit. Dalším největším chodcem pro dnešek byl Cookie a z holek Calabria.
C Amorevita 22032016 1Jedna fotečka černožlutobilých : Cassie a Caesar. Jediní dva z céček, kteří jdou barevně do naší podoby. Včetně lysinky na hlavě, na kterou tolik ujíždím. Navíc Cesarovi nadělila Appia čárečku v jakoby blesk, co má ona sama.
Stravování : Appia je stále bezedná a svou krmnou dávku dostává i v noci. Někdy jednou a někdy, jako poslední noc dvakrát. Zaměnila jsem granule MARP z kuřete na variantu RedMix  z důvodu obsahu látek pro správné osvalení a komplexu kloubní výživy. Nejen pro štěňata, ale hlavně pro kojící fenu, která je po porodu poměrně dost hubená.

21.03.2016
Včera nastal první zlom, štěndové začínají otevírat oči a pokouší se chodit a tak padají jako švestky jedno přes druhé. Fotečky ze včerejška už jsou na Rajčeti a některé v profilech štěněte.
Věřím, že u budoucích páníčků začínají již přípravy na příchod nového člena smečky.
Bezpečný domov :
Se štěnětem to bude podobné jako s dítětem, co začíná objevovat svět.
Je třeba zkontrolovat a zajistit :
*Šňůry elektrických spotřebičů, prodlužovačky, čistící a prací prostředky.
*Zda nemáme přístupné některé jedovaté rostliny.
* Raději uklidíme z dosahu štěněte vše na čem nám záleží. Počítejte s tím, že malé štěně může okusovat vše, co najde.
* Nikdy nenechávejte na kraji stolu nádoby s vařící vodou (varné konvice) ani těžké předměty (vázy, květináče), které mohou při pádu štěně zranit.
* Pozor na otevřená okna a balkónové dveře.
* Velkým lákadlem některých psů mohou být  odpadkové koše, proto je nenechávejte v jejich dosahu.
* Nenechávejte v dosahu štěněte lidské potraviny, některé jsou pro psa jedovaté.
*Bude – li pejsek pobíhat po zahradě, podívejte se, zda nemáte díry v plotě, nebo mezery takové, že by štěně mohlo podlézt, případně se podhrabat. Nespoléhejte, že štěně neuteče. Je zvídavé a potřebuje vše prozkoumat.
více v příspěvku Návod na štěně

20.03.2016
Dnes je to den přímo učebnicový. Štěňata mají 10 dnů, některá mžourají a pokouší se chodit.  Appia krmí ve dvouhodinových intervalech včetně noci. Kolikrát za den žere se ani neodvážím spočítat, protože žere pořád. Pokud ji včas nedám, sockuje u cukrárny. Tak nazýváme místnost, kde jsou granule a ostatní psí dobroty. Myslím, že na prckách je to hezky vidět. Appia se nažere a pak ji to sežerou hned přísavky, no a tak dokola :). Když se podíváte na váhové přírůstky a graf, který jsem včera přidala, uvidíte, jak tloustnou po přímce. Dnes by každý měl mít svoji aktuální fotečku, jen to ještě musím zpracovat.

19.3.2016 – Povídání
Naše štěňata jsou odchovávána ve vnitřním prostředí. Jakmile povyrostou, pokud počasí dovolí, zvykáme na prostředí venkovní a různé povrchy jako je tráva, kamení a dlažba. Současně budeme zvykat na pobyt v ohrádce stylem „toto je místo k odpočinku a pokud se chceš vyprázdnit, musíš ven“. Z porodnice a části přízemí pak vznikne zóna na hraní. Tohle je zatím ale předčasné a tak článek o tom jak jsme holkám vyčlenili prostor.
Pelíšek, klec, přepravka, ohrádka a podobné vymoženosti najdete v sekci návody.  Tak zde pouze krátce.
Pelíšek – doporučuji plast s polštářem uvnitř – velikost největší, je to ovál o šíři ca 90 cm. Štěně se v tom neutopí (nakonec u nás už na tento pelech budou zvyklí) je nezničitelný – až na ten polštář :).
Klec – pokud pořizujete klec typu Savic,stojí za to koupit už konečnou verzi rozměry M 90x60x70.
Látková přepravka podobné rozměry jako u Savic.
Přeprava v autě :  spíše menši rozměr, já vozila malé holky jako štěně v přepravce na kočky 46x30x30
A jak dnes štěndové? Začíná být sranda. Staví se na všechny čtyři a pochopitelně padají :).

18.3.2016
C Amorevita 18032016 1Appia : V porodnici je stále pohoda. Máme malé myšky, jen kdyby nebyly tak žravé. Už mě to trochu zmáhá a tak po nakrmení zdrhám.
Panička : Jakmile Appia se vrátí doporodnice, první, kdo se hrne na mlékárnu je Caesar, v závěsu za ním Cookie. Ostatní tak v pohodě se doplazí postupně. Chumlání stále stejné. Je to zatím jedna parta. Nejvíce pohodlí si dokáže udělat Calvin a Calabria.
Noví páníčkové : od kluku už rozeslán mail –  návštěva/převzetí – termínově. Děkuji za rychlou reakci a prosím o strpení s potvrzením termínu.
Co řešíme : výbavička – právě objednán set obojek + vodítko. Deky a hračky už jsou objednané. Deka bude sloužit jako napachovaný předmět při převzetí.
Dále čtěte : Výběr krmiva
Někde jsem to psala 🙂 . Březí a kojící fena a stejně tak štěňata budou v CHS krmena bezobilným krmivem MARP. 2 kg balení bude ve startovacím balíčku.

17.6.2016
C Amorevita 17032016 1Hallo světe! dnes je nám celý jeden týden. Rosteme jako z vody, začínáme více používat zadní. Některá z nás už zdvojnásobila svou porodní váhu. No a dneska při čištění porodnice jsme překvapily, zvlášť tedy Calabria a myslím, že dostaneme větší přepravku než dosavadní košík. V porodnici je to stále jedna banda, která se houfuje.

16.6.2016
Krásný den ! Máme za sebou první noc, kdy mám pocit, že jsem se konečně dostatečně vyspala. A tak jsem se hned ráno vrhla do další fáze papírování. Mám hotový harmonogram očkování, odčervení a kontrolu vrhu, zbývá to jen zkonzultovat s veterinářkou. Tím pádem je i +/- hotové plánování návštěv budoucích páníčků a odběr štěňat. Postupně budu všem, s kterými jsem se dohodla posílat maily.
Není to tak složité, jak se zdá
Občas slyším: „teda, to musí být náročné, já bych to nezvládla“. Ale zvládla 🙂 . Pro mě je čsp koníček a kvůli chovu a sportu jsem změnila styl života, zůstala  doma a věnuji se holkám naplno. Ale většina lidí chodí do práce a taky to zvládnou. Ono je to hodně o tom, jak se to popisuje a jak si to, ten co čte vykládá. Někdy pisatel má sklony k přehánění a někdy, ten co to čte si to vyloží jinak. Takže NO STRESS  😆  Je to EASY, fena si dokáže vše ošéfovat sama a vy jako majitel stejně jen pozorujete a radujete se z výsledků a z toho, jak to fena zvládá a tím pádem to zvládáte i Vy.
Dnešní porodnice – nic nového, baštíme a spíme. Jak jsem zjistila fotky jsou už na jedno brdo,  na web budu dávat jen když se mi podaří něco extra.

15.3.2016
C Amorevita 15032016 2Ráno jsme se probudili do bílého dne nevypadalo to, že by přestalo sněžit. Appia courala sem/tam už od 4 ráno a mě přibylo další hobby. Osušit ji, aby nenosila sníh do porodnice. Nadšená teda z toho moc nebyla a musím říct, že ani já ne. V porodnici Appia už nevydrží celý den, ale jak jde z venku, jde tam hned a k osušení potřebuje velkou dávku trpělivosti.  Štěndové jsou v pohodě. Leží si pěkně v houfu a když něco potřebují,  C Amorevita 14032016 9to dají dost hlasitě najevo, chodící mlékárna hned přiběhne. Dvouhodinové intervaly krmení ca dodržuje, štěňata krásně tloustnou, není důvod jí do rytmu zasahovat. Holky už si to taky mezi sebou vysvětlily a je klid. Já jsem si na to polospaní taky zvykla. Pohoda.
14.3.2016
C Amorevita 14032016 4V porodnici i mimo vládne klid. Štěnda jsou na světe teprve pátý den a pěkně tloustnou, některá už přesáhla 500 g. Stále se houfují dohromady, není mezi nimi žádný separátor, leda ten, co leze právě po mámě.
Fotky z dneška na již na Rajčeti.

13.3.2016
Noc byla na mrtvici, téměř bez spánku. Appii orazilo a nechtělo se jí to zalomit a tak otravovala. Tedy nenechala mě usnout. Jakmile jsem zabírala, přišla a olízla mi obličej. Dávala mi celou noc najevo, že má hlad, takže místo jedné noční dávky dostala i druhou. Do toho pořád courala ven, takže já jsem byla skvělý vrátný. Aby to nebylo tak jednoduché, Tessy chodila v mezičasech. V žádném případě nechtěla být venku společně s Appii. Jenže to mě štve a tak se holky snažím vyhazovat na venčení najednou.
C Amorevita 13032016 3Vzhledem k situaci jsem měla čas přemýšlet. Tohle z toho vyšlo. Možná pro ty, co nás neznají to přiblíží naší CHS.
3 VRHY od dvou fen (matka – dcera). Vždy 7 štěňat. V každém vrhu byl kluk a holka, který zapadal do našeho vzhledu. U áček to byl Arno a Appia, u béček Baldini a Brilla a u céček Cassie a Caesar.
Tessy porodila tři druhy čsp (chybí ji hžb krátkosrstý)
Appia dva druhy dlouhosrstý čžb a hžb. Po pravdě množství hžb mě poměrně dost překvapilo, stejně tak ten velký zájem po hnědé barvě :). Takže vlastně je to fajn.
Během dopoledne nastal zlom. Tessy pronikla do porodnice, zatímco Appia byla venku, všimla jsem si toho pozdě a možná to bylo dobře. Appia zkoukla štěňata a Tessy mezitim odešla. Ťuku ťuk snad máme vyhráno. V porodnici se vykličkovaly.
S Tessy jsem byla v poledne na veterine, ne že by jí něco bylo. Dělala mi doprovod. Jela jsem Appii pro paštiky, které teď tak zbožňuje a využila jsem situace, vyvenčit ji někde jinde.  Když jsem Tessy po návratu vyložila z auta, Appia ji opusinkovala, tak jak to znám 🙂 Mám radost a snad to vydrží.
12.3.2016
Mno to byl takový zajímavý den. Proseděla jsem ho u PC a pobíhala kolem holek.  Proč PC? Začalo papírování kolem narození štěňat, prokousávala jsem se mailem, telefonovala a taky jsem  zaktualizovala webky :).
Holky se nadále obcházejí. Lépe řečeno Tessy obchází Appii. Appia vypadá, že by se už zase kamarádila, ale Tessy  nemá zájem. Jen ta porodnice jí nedá být v klidu, tolik by tam chtěla ty vnoučky si jít očuchat. Hlavně nenápadně 🙂 . Pořád to nějak nejde.
Amorevita C 12032016 2Appia je vzorná matka, svoje děti si hlídá, opečovává a neustále krmí. Zdá se, že mlékárna bude výživná, protože štěňata pěkně nabírají. Tři z nich už  překročila hranici 400 g. Zapracovala jsem na rozpoznávání štěňat. Kresby a barva mi dost pomáhají. Jediným oříškem je Curry a Coffee. Rozdílné detaily jsou malé. Navíc jsou holky pořád spolu 😀 a na rozlišení musí být ten správný úhel. 

11.3.2016
Noc z 10 na 11.3 jsme spali všichni jak mimina. Štěňata nepískala, nebo už jsem byla tak mrtvá, že jsem to neslyšela. Probudilo mě až intenzivní olizování obličeje. Mámo vstávej,musím se venčit.
No a co mě nedošlo, že při nahlášení vrhu už musím přidělit jména a tak to začalo šrotovat. Znovu jsem nafotila štěňata a založila tolik nutnou evidenci a vybrala jména.
Amorevita C 11032016 1Více společných fotek na Rajčeti

10.3.2016
Porod začal 9.3.2016
1) 22.13 * Holka čžb, váha 271 g
1 stene 09032016 1_postcardNa druhé štěně jsme čekali 2 hod a 10 min
Pokračujeme 10.3.2016
2) 0,25 * Kluk hžb, váha 308 g
2 stene 10032016 1_postcard

Další  štěně šlo v závěsu a je to největší macek. Tipově odhaduji stejný jako Ačkový Arno a Béčkový Baldini
3) 0,37 * Kluk čžb, váha 325 g3 stene 10032016 1
3 stene 10032016 2_postcard4) 1,17 * Holka hžb, váha 292 g
4 stene 10032016 1_postcard5) 2,46 * Kluk hžb, váha 210 g
5 stene 10032016 1_postcard6) 2,59 * Holka hžb, váha 278 g
6 stene 10032016 1_postcard7) 3,28 * Holka hžb, váha 246 g
7 stene 10032016 1_postcard
A jak to všechno proběhlo ?
Přesně podle očekávání. Bez varování a 
čítankových projevů. Praskla voda a jelo se. První štěně vypadlo hned. Appia nechápala a nechtěla ho. Čistění se ujala Tessy. Po očištění Appia pochopila a štěně přijala. Další už pak bylo úplně bez problémů. Zvládala vybavení sama a já měla jen poradní hlas :). Nemělo cenu jí do toho zasahovat. Porod trval celkem ca 6 hodin.   Když to bylo za námi a Appia spokojeně opečovávala svůj poklad, bláhově jsem si myslela „fajn na chvíli si lehnu a zavřu oči“
Ano zalehla jsem, ale rychle jsem byla vstatá. Appia potřebovala být opečovávaná, je to jasné po takové šichtě. A tak následovalo venčení, pití, pasta Calopet, pak něco k jídlu a zase venčení. Najednou bylo sedm ráno a začal další běžný den.
Docvaklo mě :
Dva dny jsem nejedla a vlastně jsem neměla vůbec hlad. Pravda, kolik jsem vypila kafe, nevím ale určitě jsem překročila těch svých 6 denně. Nespala jsem ca 40 hodin, to mě tedy trochu vadilo. Výsledek byl takový, že jsem se snažila pochopit zápisky z noci porodu a ověřit zda jsem napsala správně pohlaví. Váhy a pořadí bylo jasné, fotilo se každé štěně hned po narození.
Závěrem :
Prckové měli dobrou porodní váha min 210 g a max 325. Mají se čile k světu a baští jak bezední 😀
Po vyšetření na veterině jsme čekali max 6 štěňat. To sedmé bylo překvapení a potvrdilo,to, že rodíme jen šťastné sedmičky. Tak nám držte palce. Děkujeme.  :-D-
Zase veterina :
Po probdělých hodinách se mi zrovna za volant nechtělo a tak jsem se v první fázi dohodla na recepci, že nepřijedeme. O několik hodin později mi slečna recepční volá, že veterinářka tu kontrolu udělat chce a doporučila pigarko na čištění. No a tak jsem s Appii vyrazila. Celou dobu v autě brečela, ještěže veterinu máme kousek. Kontrola proběhla vše ok a váhově se dostala přesne na 16,4, jako před nakrytím.
Trochu se to zkomplikovalo :
Tessy zůstala doma a štěňata také. Nevím jestli po dobu nepřitomnosti nevstoupila do porodnice a nenechala tam svůj pach. Nebo jestli startér byl jen poporodní stres z odloučení . No…. Po návratu se holky pěkně porvaly. První rvačku se Tessy vzdala, přestože dominant je ona. Druhou už nikoli a tak to šlo do krve. Naštěstí jen prokousnuto něco u tlamy. Mám holky nekonfliktní a nikdy se nepraly,pravda, když byla Appia březí vyjela i kvůli jedné granuli :), ale na rvaní nikdy nedošlo. No uvidíme. Zatím Tessy Appii obchází a když chce klid jde do štěněcí ohrádky, kterou jsme pro jistotu postavili už teď.

Souvisejicí články
Ze života těhule aneb VRH C krok za krokem

Related Images:

B jedou do finale

Před a Po 🙂 – konec jednoho příběhu
pred-1po2
14.4.2014
Počasí pod psa a vůbec divný den. Holky pravděpodobně usoudily, že Bandito zůstane doma, protože se život začinal trochu vracet do normálních kolejí. Bohužel při předání posledního štěněte se stalo to, co u áček u prvního štěněte a čeho jsem se celou dobu bála. Možná to byla hloupá shoda náhod. Majitele Bandito přijeli s malým miminkem, které začalo plakat. Tessy to nezná a pravděpodobně to vyhodnotila jako štěně, o které se musí postarat,  začala naskakovat na pani a mimčo. Do toho padaly kroupy a já zavřela holky za mříží na schody. Když jsem se vracela zpět bez Bandito, Tessy z té výšky skočila proti zdi. Krve by se ve mě nedořezal. Naštěstí se nic nestalo. No a najednou jsme zase sami. 🙂 Bandito bude bydlet na Příbramsku.
Bandito-fin-2
13.4.2014
Ráno kolem 10 hodiny začíná Tessy pobíhat a neustále mě vodí ke vchodovým dveřím. Už to zná a předpokládá, že zase někdo přijede. Dnes avizuje cca 30 min. předem.
Máme doma už jen dva téměř barevně, ale i povahově stejné štěňata Birra a Bandito. Poznávací znamení, který měl Birra při narození, bilý flek na zátylku pomalu zmizel a tak jsem vždy musela kluky videt zpředu, abych je od sebe poznala. Rozdil hnědá přední tlapka, jeden pravá a druhý levá. Kresba na zádech u ocásku a pak hlavně čumák. Birra přece jenom má bilý proužek a bandito jen bilý flíček na čumáku. A takhle kluci spolu spinkali. Do té doby, než si pro Birra
Birra-a-Bandido-fin-1
přijeli noví páníčkové. Birra bude bydlet na Křivoklátsku.
Birra-fin-1
Do zítra tu máme ještě Bandito.
Tak alespoň malá náplast. Je tu najednou hrobové ticho a já zjišťuji, že ten stěněcí kravál mi tak nějak chybí. Asi budu muset přehodnotit situaci a naplánovat Céčka s Appia. Po odchodu Birra jsem s Tessy absolvovala  po dlouhé době procházku. To bylo radosti :). No a teď už je rozmontovaná porodnice a my se tak nějak chystáme do normálu. Hrozně to uteklo.
12.4.2014
Dnes slaví Tessy 6. narozeniny. A dopoledne odchází ještěrka Brilla. Fenka, která mi hodně přirostla k srdíčku, protože si dokázala, jako nejdrobnější z vrhu vždycky prosadit svoje místo. Poradila si pokažde, kudy mi zdrhnout a tak jsem pochopila, že tohle je třetí fena, která bude povahově hodně podobna Tessy a Appii a rovněž i vzhledově.  Jak jsem říkala Brilla udělala první skok a od té doby skáče :). Bude z ní moravanda.
Brilla fin 2
Odpoledne odchází důstojný mohutný mazel Bonaro. Pes, který se mnou v posteli ztrávil nejvice času, vždycky přišel, zaškemral a pak tiše a jemně okusoval moje prsty. Já si zase užívala mazlení pacek a té jemné dlouhe srsti. Paníčkovi jsem vysvětlila, jak pečovat o poraněné oční víčko. Rovněž cestuje na Moravu.
Bonaro fin 4
Byl to takový smutný den. Dnes poprvé cítím prázdnotu. Já si nechtěla nechat přirůst Béčka k srdíčku a vlastně mi přirostla tak nějak sama a ten odchod snáším hůř, než u Aček. Možná proto, že tentokrát doma nezůstane žádné štěně. Tessy se chová normálně, jen je vidět, že je hrozně smutná, stejně Jako Appia a tak svorně zalehly nejfrekventovanější štěněcí odpočívárny a zkouší to zaspat.
Tessy 12042014Appia 12042014Birra a Bandito 12042014

11.4.2014
V pátek dopoledne odchází Baldini. Pes povahově velmi klidný a zbarvený po své mámě Tessy. Na čumáku má výstavní tečkování. Bude bydlet na Praha – západ.
Baldini fin 2
Odpoledne pak odchází manekýn Ballo. Pes, jediný z vrhu krátkosrstý a sebejistý svou krásou. Jinak ohromný mazel, který každý ráno dobýval moji postel. Jede do Mělníka a v partě bude mít ridgebacka. Přejeme hodně štěstí a společných her. I tento odchod proběhl bez zvláštních emocí u Tessy.
Ballo fin 3

10.4.2014
A je nás šest. Dneska jsme se rozloučili s Borgia Amorevita. Fenkou s nádherně vybarvenou hlavou – rockerka hnědohlávka s bilým proužkem a puntíkama na čumáku. Povahově se naprosto vyrovnala klukům a táhla s nimi za jeden provaz, hlavně pokud šlo o lumpárny. Odešla první holka a s tou chlapskou smečkou tu zůstala nejdrobnější Brilla. Borgia bude bydlet v Lomnici nad Popelkou a bude mít velkou smečku :). Přejeme hodně radosti, lásky a společných zážitků. Mno :)a nakonec moje přání, že Borgia zůstane Borgia :). Tessy to vzala v pohodě. Uvidíme večer, až začne počítat 🙂
Při odpoledním běhání si Bonaro poranil oční víčko o větev a tak jsme skončili na veterine. Hoch byl velmi statečný, nechal si to vyčistit.  Bohužel výsledek antibiotika do očí i celková. Informovala jsem nového majitele s tím, že jsem ochotná ho doma doléčit. Nový paníček byl ale tak nedočkavý, že se rozhodl postarat se o něj sám. Ocenila jsem to a děkuji, protože já za tím vidím zodpovědný přístup a vím, že Bonaro bude mit bezvadného páníčka.
Borgia 09042014 12

9.4.2014
Dnes jsou štěňata poslední den všechna pohromadě. Jakoby tušila, že se začnou rozdělovat, celý den polehávají a pohybují se v chumlu, pořád spolu. Tessy a Appia nejdou vůbec ven a jakmile se štěňata proberou jsou s nimi.  Tessy si ty prcky pořád přepočítává a Appia s ní. Zítra se rozloučíme s první holkou Borgia.

Odpoledne jsem si vzala Borgia na foceni a jaksi ji zapomněla s Appia na zahradě. Holky se asi spolu pěkně vyřádily a když ťukaly svorně na dveře od verandy, jakože chtějí dovnitř, pochopila jsem, že právě teď je ten čas, kdy štěňata pro Appii začínají být opravdovými parťaky a bohužel začínají odcházet k novým paníčkům. No Appia si z toho přinesla zlomený drápek a tak skončila na veterině. Byla pěkná hrdinka, má ho odstraněný. Ještě večer si zopakovala zahradní běhání s Borgia a přibrala si i Baldini. Byla to pěkná trojka, jen škoda, že už světlo nebylo na focení. Borgia si musíme pěkně užít, ještě máme zítra celé dopoledne 🙂
8.4.2014
Právě jsem si uvědomila, že ještě zítra a ve čtvrtek už začnou štěňata odcházet. A tak začínám další mazlící období. Musím si jich ještě užít. Když bych měla srovnat oba vrhy, tak Becka jsou o dost náročnější. Už tou porodní váhou a pak, je to převaha kluků, kde holky musí opravdu tvrdě bojovat o každou granuli. Hlavně nejdrobnější Brilla. Ale zvládá to perfektně. Je to taková malá ještěrka.
Dnešní váhy jsou od 3,1 kg Brilla, po 4,7 kg Ballo, Bonaro zůstal v závěsu se 4,5 kg. Z kluků je nejdrobnější Birra s 3,5 kg , Baldini, Bandito a Borgia 3,8 kg.
Povahově jsou velmi vyrovnaní a tak nějak všichni pořad stejní, nic se nezměnilo, stále táhnou za jeden provaz a nikdo nevyčuhuje ani nestojí v pozadí.
Denní režim už se určitě za ten den taky nezmění, pouze upraví, díky tomu, že Tessy začíná zase přistavovat mlékárnu, místo, aby výrobu mléka zastavila.  Asi nejdůležitější info je, že štěňata vstávají ve 3 ráno, vyprázdní se a zase rychle usnou.  Jestli jim to vydrží i po příjezdu k Vám, můžete toho využít k nácviku, kde ta loužička s bobkem budou. Ráno se vstává mezi 6 a 6,30 a ihned se baští. Poslední večerní krmeni je mezi 10,30 – 11,00.  Je mi jasné, že časově si to přizpůsobíte ke svému obrazu, uvádím to pouze proto, aby jste věděli, proč se Vám štěně zpočátku pravděpodobně bude v určitou dobu budit.
7.4.2014
Amorevita-B-starting-pack-1Amorevita-B-starting-pack-2dovezeno

Výbava připravena. Obě holky smutně koukaly, když jsem to fotila a pak se tak nějak k tomu posadily. Asi proto, aby bylo vidět, že výbavička je i od nich.  Objednané krmivo  je dovezeno.
Smlouvy konečně napsané a vytištěné a zkompletované s EU pasem a dokumenty pro Národní registr. A na závěr bombónek, právě jsem převzala PP. Plemenná kniha opravdu sebou hodila :). Vrhnu se tedy zase do papírování a kontroly PP. Pokud bude vše OK štěňata budou odcházet se všemi doklady.


6.4.2014
Další noc OK. Zdá se, že jsme docílili, sice se zpožděním, toho, o co jsme se snažili již delší dobu.
Stěňata vstávají ve 3 hod a po vyprázdnění se, opět rychle ulehají. Mlékárna už se nepřistavuje a tím odpadlo noční krmení nadobro. Další vstávání v 6 hod s přistavenou mlékárnou a zároveň krmení celé smečky. Dnes opět štěňata hned zalehla a mě se podařilo spát až do 9 hod. 🙂 .
Šmuchlací návštěvy – děkujeme paníčkům Balla a Birra. Dalších asi milion fotek je na zpracování. Jinak začíná nám poslední týden v plném počtu. Od čtvrtka jdou postupně do nových domovů.

5.4.2014
Dnešní noc, super. Štěňata vstávala ve 3 ráno a když tady nenašla Tessy, tak zase zalehla a byl klid. V 5.30 vstal Bonaro, zřejmě hlady, chybělo to mléčko ve tři. Asi deset minut za ním Ballo, pravděpodobně se stejným problémem. Chvíli se pokoušeli alespoň urvat mazlení v mém polním lůžku, ale když neuspěli, stočili se spolu do klubíčka a znovu to zalomili. Dalším byl Bandito, postaral se o ranní show. Prostě musel a odnesl to robotický vysavač. Šikulka malý si ho ještě k tomu  pustil, přestože je vypnutý od proudu. Však stačí jen dvojí šlápnutí na vypínač. :). Po chvíli, byl ale klid a konečné vstávání v 6,30. to už dostali všichni snídani.
Slíbené fotky z 3.4.2014 – více najdete na rajčeti a ve foťaku jich mám zase tak další stovku, tak se album o venkovní řádění ještě rozšíří.

4.4.2014
Včera jsme vypustili celou smečku devíti psů na zahradu. Z počátku si štěňata holky hlídaly. Naháněly je do středu a učily je hrát si s klacíkama. Překvapila mě Tessy, která něco sebrala štěněti a začala zmateně pobíhat. Šla jsem jí to odebrat z držky, ochotně mi to dala. Byl to kamínek, který by asi štěně hravě spolklo. Později, když už obě velké holky toho hraní měly dost, se štěňata rozprchla nekoordinovaně všude. Dopočítat se do sedmi byla docela fuška. Mám z toho odpoledne pár pěkných fotek, tak se těšte, snad na nějaké budou i společně. Jakmile je zpracuji, hned je sem dám.

Krmení – odbourali jsme noční, ale Tessy stále kojí ve 3 hod. ráno. Stěňata krmíme 5x denně granulemi a 1x to má stále na starosti Tessy. Zdá se, že konečně se dokopáváme do toho správného rytmu života, jen už na to máme jen pár dní. Pro ilustraci. Naposledy jsme krmili 22,30 hod – ve 3 hod ráno krmila Tessy a štěňata pak spala až do 6,30 hod. Hurá …snad to tak už bude napořád.
3.4.2014
amorevita B 02042014 1
Začínám počítat hodiny a každé štěně si užívám milionkrát. 10.4. odchází první a pak  jeden za druhým.
Včera jsem naposledy odčervovala a mrzí mě, že jsme to nenahráli. Štěňata dostala tabletu a aby ji spolkla, byla zabalená v taveným sýru. Pak  se navzájem olizovala. Byto pěkný pohled a úžasný frmol, kdo urve nejvíc. Jinak je vidět pokrok každý den, rostou, jsou silnější a vymýšlení kraviny. Jsem zvědavá,co budou jeden bez druhého dělat. Protože, jak jsem psala, všechno dělají společně, nebo alespoň v partě, Poslední akce je odtlačení stolku na kolečkách, a výčet těchto dovedností bych mohla psát každý den.
31.3.2014
Ode dneška za 14 dní jsou štěňata do světa. Utíká to, sice se těším že se konečně pořádně vyspím, ale co vím jistě, budou mi chybět. Každý je svým způsobem originál a to je na strakáčích úžasné. Někde jsem to už psala, ale znovu. Celý vrh je vyrovnaný, nikdo nevyniká a neprosazuje se a nikdo nestojí opodál. Pravda, výměna názorů někdy proběhne, ale skončí stejně rychle,jako začala. Papoucha už mají znovu k dispozici, ale momentálně je v kurzu myš a tvrdé gumové hračky. Robotický vysavač je vypnutý a tak už nikdo nemá šanci ho spustit, i když někteří jedinci se pokouší na něm tancovat.


Jsme všude
Štěňata mají k dispozici celé přízemí, které se ještě zvětšilo o terasu. Na trávník chodí pod dohledem, protože v křoví se těžko hledají. U áček to bylo jednoduché, šla za mámou. Teď volí mezi mámou a starší sestrou Appii a rozprchnou se všude.
Výběh, KLEC, OHRÁDKA a potažmo samota
Při pěkném počasí je otevřeno na terasu, štěňata pendlují podle chuti, ven a dovnitř. K dispozici jsou dvě ohrádky, klec a plátěná přepravka,  takže kdo bude chtít pokračovat s nácvikem samoty formou klece, má na to přípravu z CHS.  I ve smečce zůstávalo každé štěně někde samotné. Zavřené, či otevřené. Štěňata jsou zvyklá chodit do ohrádky sama v době, kdy chtějí odpočívat, ale i k občasným hrám. Já to pouze podporuji, nevnucuji a klec zavírám pouze v případě, že vytírám podlahy a během spánku. Podívejte se na fotogalerii.

28.3.2014
Včera jsme trochu přestavěli přízemí, tedy lépe řečeno uvolnili jsme zábrany, takže štěňata mají po celý den celý volný prostor. Zajímavé je zjištění, že uvolněním zábran se drží ohrádky a prostoru, který měla dřív ohraničený.
Včerejší odpolední spánek venku. A večerní venčení také venku, v ohrazeném prostoru. Zdá se, že z nich budou zahradníci :).  trochu nás překvapilo, že jsme se nedopočítali do sedmi. Mno prostě pár se jich nějak dostalo ven.  Naštěstí ne moc daleko.
český strakatý pes český strakatý pes

27.03.2014
Protože už do odchodu štěňat zbývá pár dní, budou další informace zde. Vím, že si oddychnu, ale čím dál tím víc mě mrzí, že jsem si nenechala další holku, obě jsou suprové jak povahou, tak vzhledem. Přemýšlela jsem i kterou bych si nechala. Závěr je, že hrozně ráda Borgia, je zvláštně vybarvená a na chov by byla přínosem do naší CHS. Jenže stejně bych si nechala Brilla, protože ona nám jde barevně do party. Je to další kopie Tessy a jak je známo jsem na ně ujetá.
Pokud nebude nic extra, co bude stát za popis, budu se především věnovat profilům jednotlivých štěňat, takže sledujte i záložku VRH B.
Režim dne Vám sem dám těsně před odchodem první holky. To proto, abyste chápali, kdy Vás budou prckové budit a bude na Vás si to přizpůsobit.
Zprávy z dneška
Na poslední ranní spací etapu se mnou v posteli spala Borgia. Po Bonarovi je druhé štěně, co dobylo moje polní lůžku. Neodolala jsem a snad mi to nebudete mít za zlé, musím si je ještě užít 🙂
Robotický vysavač dneska zůstal v klidu. Odpoledne prckové spali venku, na sobě na podložce. Pak jsme se trochu venčili, že abychom to udělali na trávě a z výrazu štěňat bylo jasné, že tráva je fuj. Bohužel je to dané ročním obdobím. Ačka byla celý den venku, ale byla květnová. teď je sice docela teplo, ale ne až tak moc. Zvykání na delší pobyt venku holt bude na Vás.

 

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.