29.03.2016
Neustálý deficit spánku a ještě mi ukradnou hodinu. No tak zase nic moc nenapíšu. Štěňata už mezi sebou pěkně komunikují, zrychlila na chůzi, registruji i první čichání. A první pusinkování. Jinak stále drží jednu bandu. Dnes jsem nafotila nové profilové fotky, tak snad zítra budou na webu. Většina štěňat už přesáhla váhu 1 kg.
27.03.2016
Další změna, štěňata si začínají mezi sebou hrát, sama se pěkně vyprazdňují a Appia prodlužuje délku přistavení mlékárny. Dnes poprvé jsme vyzkoušeli jiný povrch, než porodna – aneb poprvé mimo porodnici.
Z morčat štěňata
Máme otevřené oči, potácíme se ze strany na stranu, vydáváme spoustu zvuků. Měníme ze dne na den. Jsme roztomilá a chytrá stvoření. Už máme vyvinutou termoregulaci. Taky se nám začíná rozvíjet čich a objevujeme sourozence a mámu. Ale většinu dne stejně prospíme na jedné hromadě. Máma nás pravidelně krmí a občas utíká, když jí škrábeme víc, než snese. To nám je líto, ale nedokážeme to ovlivnit.
Přece si nebudeme čůrat pod sebe.
Zjistila jsem, že na papírových podložkách je načůráno, zatímco deka je téměř suchá. Po chvíli pozorování jsem zjistila, že některá štěňata chodí přes porodnu na druhou stranu a loužičku opravdu udělají jen na podložku. Stavět se na tom zatím nedá, ale je to dobrý základ, který mají pejskové v sobě, aniž by je to kdokoliv učil.
Parfémování.
V té žluté mazlavé hmotě se vyváleli nepozorovaně už druhý den, skoro všichni. Takže jsme zařadili omývání a sušení v měkké hebké osušce. Osušku milují všichni, o mokré žínce už se to říct nedá.
Ten pes má v hlavě budíka
Appia vynechala noční žraní a stačí ji už dávka 5x denně. Naposledy mezi 10 – 11 večer. Čas krmení si pečlivě hlídá a nenechá mě zapomenout. Nejhorší budíček je 6 ráno, to má ale celoživotně. Štěňata krmí v rozmezi 2 – 3 hodiny. V noci spinká u štěňat, to asi aby se nebála tmy. Přes den chodí jen krmit a kontrolovat a jinak si užívá pohodlí svého pelíšku
24.03.2016
14.den života – Dnes jsme se vydali na první cestu autem. Čekala nás prohlídka na veterině, stříhání drápku a první odčervení. Štěnata byla naprosto v klidu, jak po celou cestu autem, tak na veterině. Jen ta odčervovací pasta asi nebyl jejich šálek kávy a tak se snažila ji vyplivnout.
Dnešní přehled vážení máte z veteriny. Proběhlo dopoledne, tak bude trochu chybět. Doma se vážíme až večer. Současně jsem zvážila i Appii a potvrdilo se mi, to že je opravdu hubená. Váha 15,30 kg je o 1,1 kg méně, než je její běžná váha. No, tak mám potvrzeno, že se nemám divit, že pořád žere jak bezedná. Musí ta žebra zase pokrýt. Po příjezdu domů prckové utvořili okamžitě formaci a pořád chrupkají. Asi po té pastě nemají hlad. Appia má už 4 hod pauzu, co nemusela přistavit mlékárnu.
22.03.2016
Mžouráme – chodíme – padáme 🙂
Prckové se drží stále pohromadě na jedné hromadě. Zatím se nikdo neseparuje ani se netvoří skupinky. První pokusy o chůzi jsou perfektní TV program. Premiéru má Caesar, který mi při večerním vážení dal jasně najevo, co si o tom mysli. Počural mě. Na nohou dnes strávil nejvíce času, pořád se snažil chodit a chodit. Dalším největším chodcem pro dnešek byl Cookie a z holek Calabria.
Jedna fotečka černožlutobilých : Cassie a Caesar. Jediní dva z céček, kteří jdou barevně do naší podoby. Včetně lysinky na hlavě, na kterou tolik ujíždím. Navíc Cesarovi nadělila Appia čárečku v jakoby blesk, co má ona sama.
Stravování : Appia je stále bezedná a svou krmnou dávku dostává i v noci. Někdy jednou a někdy, jako poslední noc dvakrát. Zaměnila jsem granule MARP z kuřete na variantu RedMix z důvodu obsahu látek pro správné osvalení a komplexu kloubní výživy. Nejen pro štěňata, ale hlavně pro kojící fenu, která je po porodu poměrně dost hubená.
21.03.2016
Včera nastal první zlom, štěndové začínají otevírat oči a pokouší se chodit a tak padají jako švestky jedno přes druhé. Fotečky ze včerejška už jsou na Rajčeti a některé v profilech štěněte.
Věřím, že u budoucích páníčků začínají již přípravy na příchod nového člena smečky.
Bezpečný domov :
Se štěnětem to bude podobné jako s dítětem, co začíná objevovat svět.
Je třeba zkontrolovat a zajistit :
*Šňůry elektrických spotřebičů, prodlužovačky, čistící a prací prostředky.
*Zda nemáme přístupné některé jedovaté rostliny.
* Raději uklidíme z dosahu štěněte vše na čem nám záleží. Počítejte s tím, že malé štěně může okusovat vše, co najde.
* Nikdy nenechávejte na kraji stolu nádoby s vařící vodou (varné konvice) ani těžké předměty (vázy, květináče), které mohou při pádu štěně zranit.
* Pozor na otevřená okna a balkónové dveře.
* Velkým lákadlem některých psů mohou být odpadkové koše, proto je nenechávejte v jejich dosahu.
* Nenechávejte v dosahu štěněte lidské potraviny, některé jsou pro psa jedovaté.
*Bude – li pejsek pobíhat po zahradě, podívejte se, zda nemáte díry v plotě, nebo mezery takové, že by štěně mohlo podlézt, případně se podhrabat. Nespoléhejte, že štěně neuteče. Je zvídavé a potřebuje vše prozkoumat.
více v příspěvku Návod na štěně
20.03.2016
Dnes je to den přímo učebnicový. Štěňata mají 10 dnů, některá mžourají a pokouší se chodit. Appia krmí ve dvouhodinových intervalech včetně noci. Kolikrát za den žere se ani neodvážím spočítat, protože žere pořád. Pokud ji včas nedám, sockuje u cukrárny. Tak nazýváme místnost, kde jsou granule a ostatní psí dobroty. Myslím, že na prckách je to hezky vidět. Appia se nažere a pak ji to sežerou hned přísavky, no a tak dokola :). Když se podíváte na váhové přírůstky a graf, který jsem včera přidala, uvidíte, jak tloustnou po přímce. Dnes by každý měl mít svoji aktuální fotečku, jen to ještě musím zpracovat.
19.3.2016 – Povídání
Naše štěňata jsou odchovávána ve vnitřním prostředí. Jakmile povyrostou, pokud počasí dovolí, zvykáme na prostředí venkovní a různé povrchy jako je tráva, kamení a dlažba. Současně budeme zvykat na pobyt v ohrádce stylem „toto je místo k odpočinku a pokud se chceš vyprázdnit, musíš ven“. Z porodnice a části přízemí pak vznikne zóna na hraní. Tohle je zatím ale předčasné a tak článek o tom jak jsme holkám vyčlenili prostor.
Pelíšek, klec, přepravka, ohrádka a podobné vymoženosti najdete v sekci návody. Tak zde pouze krátce.
Pelíšek – doporučuji plast s polštářem uvnitř – velikost největší, je to ovál o šíři ca 90 cm. Štěně se v tom neutopí (nakonec u nás už na tento pelech budou zvyklí) je nezničitelný – až na ten polštář :).
Klec – pokud pořizujete klec typu Savic,stojí za to koupit už konečnou verzi rozměry M 90x60x70.
Látková přepravka podobné rozměry jako u Savic.
Přeprava v autě : spíše menši rozměr, já vozila malé holky jako štěně v přepravce na kočky 46x30x30
A jak dnes štěndové? Začíná být sranda. Staví se na všechny čtyři a pochopitelně padají :).
18.3.2016
Appia : V porodnici je stále pohoda. Máme malé myšky, jen kdyby nebyly tak žravé. Už mě to trochu zmáhá a tak po nakrmení zdrhám.
Panička : Jakmile Appia se vrátí doporodnice, první, kdo se hrne na mlékárnu je Caesar, v závěsu za ním Cookie. Ostatní tak v pohodě se doplazí postupně. Chumlání stále stejné. Je to zatím jedna parta. Nejvíce pohodlí si dokáže udělat Calvin a Calabria.
Noví páníčkové : od kluku už rozeslán mail – návštěva/převzetí – termínově. Děkuji za rychlou reakci a prosím o strpení s potvrzením termínu.
Co řešíme : výbavička – právě objednán set obojek + vodítko. Deky a hračky už jsou objednané. Deka bude sloužit jako napachovaný předmět při převzetí.
Dále čtěte : Výběr krmiva
Někde jsem to psala 🙂 . Březí a kojící fena a stejně tak štěňata budou v CHS krmena bezobilným krmivem MARP. 2 kg balení bude ve startovacím balíčku.
17.6.2016
Hallo světe! dnes je nám celý jeden týden. Rosteme jako z vody, začínáme více používat zadní. Některá z nás už zdvojnásobila svou porodní váhu. No a dneska při čištění porodnice jsme překvapily, zvlášť tedy Calabria a myslím, že dostaneme větší přepravku než dosavadní košík. V porodnici je to stále jedna banda, která se houfuje.
16.6.2016
Krásný den ! Máme za sebou první noc, kdy mám pocit, že jsem se konečně dostatečně vyspala. A tak jsem se hned ráno vrhla do další fáze papírování. Mám hotový harmonogram očkování, odčervení a kontrolu vrhu, zbývá to jen zkonzultovat s veterinářkou. Tím pádem je i +/- hotové plánování návštěv budoucích páníčků a odběr štěňat. Postupně budu všem, s kterými jsem se dohodla posílat maily.
Není to tak složité, jak se zdá
Občas slyším: „teda, to musí být náročné, já bych to nezvládla“. Ale zvládla 🙂 . Pro mě je čsp koníček a kvůli chovu a sportu jsem změnila styl života, zůstala doma a věnuji se holkám naplno. Ale většina lidí chodí do práce a taky to zvládnou. Ono je to hodně o tom, jak se to popisuje a jak si to, ten co čte vykládá. Někdy pisatel má sklony k přehánění a někdy, ten co to čte si to vyloží jinak. Takže NO STRESS 😆 Je to EASY, fena si dokáže vše ošéfovat sama a vy jako majitel stejně jen pozorujete a radujete se z výsledků a z toho, jak to fena zvládá a tím pádem to zvládáte i Vy.
Dnešní porodnice – nic nového, baštíme a spíme. Jak jsem zjistila fotky jsou už na jedno brdo, na web budu dávat jen když se mi podaří něco extra.
15.3.2016
Ráno jsme se probudili do bílého dne nevypadalo to, že by přestalo sněžit. Appia courala sem/tam už od 4 ráno a mě přibylo další hobby. Osušit ji, aby nenosila sníh do porodnice. Nadšená teda z toho moc nebyla a musím říct, že ani já ne. V porodnici Appia už nevydrží celý den, ale jak jde z venku, jde tam hned a k osušení potřebuje velkou dávku trpělivosti. Štěndové jsou v pohodě. Leží si pěkně v houfu a když něco potřebují, to dají dost hlasitě najevo, chodící mlékárna hned přiběhne. Dvouhodinové intervaly krmení ca dodržuje, štěňata krásně tloustnou, není důvod jí do rytmu zasahovat. Holky už si to taky mezi sebou vysvětlily a je klid. Já jsem si na to polospaní taky zvykla. Pohoda.
14.3.2016
V porodnici i mimo vládne klid. Štěnda jsou na světe teprve pátý den a pěkně tloustnou, některá už přesáhla 500 g. Stále se houfují dohromady, není mezi nimi žádný separátor, leda ten, co leze právě po mámě.
Fotky z dneška na již na Rajčeti.
13.3.2016
Noc byla na mrtvici, téměř bez spánku. Appii orazilo a nechtělo se jí to zalomit a tak otravovala. Tedy nenechala mě usnout. Jakmile jsem zabírala, přišla a olízla mi obličej. Dávala mi celou noc najevo, že má hlad, takže místo jedné noční dávky dostala i druhou. Do toho pořád courala ven, takže já jsem byla skvělý vrátný. Aby to nebylo tak jednoduché, Tessy chodila v mezičasech. V žádném případě nechtěla být venku společně s Appii. Jenže to mě štve a tak se holky snažím vyhazovat na venčení najednou.
Vzhledem k situaci jsem měla čas přemýšlet. Tohle z toho vyšlo. Možná pro ty, co nás neznají to přiblíží naší CHS.
3 VRHY od dvou fen (matka – dcera). Vždy 7 štěňat. V každém vrhu byl kluk a holka, který zapadal do našeho vzhledu. U áček to byl Arno a Appia, u béček Baldini a Brilla a u céček Cassie a Caesar.
Tessy porodila tři druhy čsp (chybí ji hžb krátkosrstý)
Appia dva druhy dlouhosrstý čžb a hžb. Po pravdě množství hžb mě poměrně dost překvapilo, stejně tak ten velký zájem po hnědé barvě :). Takže vlastně je to fajn.
Během dopoledne nastal zlom. Tessy pronikla do porodnice, zatímco Appia byla venku, všimla jsem si toho pozdě a možná to bylo dobře. Appia zkoukla štěňata a Tessy mezitim odešla. Ťuku ťuk snad máme vyhráno. V porodnici se vykličkovaly.
S Tessy jsem byla v poledne na veterine, ne že by jí něco bylo. Dělala mi doprovod. Jela jsem Appii pro paštiky, které teď tak zbožňuje a využila jsem situace, vyvenčit ji někde jinde. Když jsem Tessy po návratu vyložila z auta, Appia ji opusinkovala, tak jak to znám 🙂 Mám radost a snad to vydrží.
12.3.2016
Mno to byl takový zajímavý den. Proseděla jsem ho u PC a pobíhala kolem holek. Proč PC? Začalo papírování kolem narození štěňat, prokousávala jsem se mailem, telefonovala a taky jsem zaktualizovala webky :).
Holky se nadále obcházejí. Lépe řečeno Tessy obchází Appii. Appia vypadá, že by se už zase kamarádila, ale Tessy nemá zájem. Jen ta porodnice jí nedá být v klidu, tolik by tam chtěla ty vnoučky si jít očuchat. Hlavně nenápadně 🙂 . Pořád to nějak nejde.
Appia je vzorná matka, svoje děti si hlídá, opečovává a neustále krmí. Zdá se, že mlékárna bude výživná, protože štěňata pěkně nabírají. Tři z nich už překročila hranici 400 g. Zapracovala jsem na rozpoznávání štěňat. Kresby a barva mi dost pomáhají. Jediným oříškem je Curry a Coffee. Rozdílné detaily jsou malé. Navíc jsou holky pořád spolu 😀 a na rozlišení musí být ten správný úhel.
11.3.2016
Noc z 10 na 11.3 jsme spali všichni jak mimina. Štěňata nepískala, nebo už jsem byla tak mrtvá, že jsem to neslyšela. Probudilo mě až intenzivní olizování obličeje. Mámo vstávej,musím se venčit.
No a co mě nedošlo, že při nahlášení vrhu už musím přidělit jména a tak to začalo šrotovat. Znovu jsem nafotila štěňata a založila tolik nutnou evidenci a vybrala jména.
Více společných fotek na Rajčeti
10.3.2016
Porod začal 9.3.2016
1) 22.13 * Holka čžb, váha 271 g
Na druhé štěně jsme čekali 2 hod a 10 min
Pokračujeme 10.3.2016
2) 0,25 * Kluk hžb, váha 308 g
Další štěně šlo v závěsu a je to největší macek. Tipově odhaduji stejný jako Ačkový Arno a Béčkový Baldini
3) 0,37 * Kluk čžb, váha 325 g
4) 1,17 * Holka hžb, váha 292 g
5) 2,46 * Kluk hžb, váha 210 g
6) 2,59 * Holka hžb, váha 278 g
7) 3,28 * Holka hžb, váha 246 g
A jak to všechno proběhlo ?
Přesně podle očekávání. Bez varování a čítankových projevů. Praskla voda a jelo se. První štěně vypadlo hned. Appia nechápala a nechtěla ho. Čistění se ujala Tessy. Po očištění Appia pochopila a štěně přijala. Další už pak bylo úplně bez problémů. Zvládala vybavení sama a já měla jen poradní hlas :). Nemělo cenu jí do toho zasahovat. Porod trval celkem ca 6 hodin. Když to bylo za námi a Appia spokojeně opečovávala svůj poklad, bláhově jsem si myslela „fajn na chvíli si lehnu a zavřu oči“
Ano zalehla jsem, ale rychle jsem byla vstatá. Appia potřebovala být opečovávaná, je to jasné po takové šichtě. A tak následovalo venčení, pití, pasta Calopet, pak něco k jídlu a zase venčení. Najednou bylo sedm ráno a začal další běžný den.
Docvaklo mě :
Dva dny jsem nejedla a vlastně jsem neměla vůbec hlad. Pravda, kolik jsem vypila kafe, nevím ale určitě jsem překročila těch svých 6 denně. Nespala jsem ca 40 hodin, to mě tedy trochu vadilo. Výsledek byl takový, že jsem se snažila pochopit zápisky z noci porodu a ověřit zda jsem napsala správně pohlaví. Váhy a pořadí bylo jasné, fotilo se každé štěně hned po narození.
Závěrem :
Prckové měli dobrou porodní váha min 210 g a max 325. Mají se čile k světu a baští jak bezední 😀
Po vyšetření na veterině jsme čekali max 6 štěňat. To sedmé bylo překvapení a potvrdilo,to, že rodíme jen šťastné sedmičky. Tak nám držte palce. Děkujeme. :-D-
Zase veterina :
Po probdělých hodinách se mi zrovna za volant nechtělo a tak jsem se v první fázi dohodla na recepci, že nepřijedeme. O několik hodin později mi slečna recepční volá, že veterinářka tu kontrolu udělat chce a doporučila pigarko na čištění. No a tak jsem s Appii vyrazila. Celou dobu v autě brečela, ještěže veterinu máme kousek. Kontrola proběhla vše ok a váhově se dostala přesne na 16,4, jako před nakrytím.
Trochu se to zkomplikovalo :
Tessy zůstala doma a štěňata také. Nevím jestli po dobu nepřitomnosti nevstoupila do porodnice a nenechala tam svůj pach. Nebo jestli startér byl jen poporodní stres z odloučení . No…. Po návratu se holky pěkně porvaly. První rvačku se Tessy vzdala, přestože dominant je ona. Druhou už nikoli a tak to šlo do krve. Naštěstí jen prokousnuto něco u tlamy. Mám holky nekonfliktní a nikdy se nepraly,pravda, když byla Appia březí vyjela i kvůli jedné granuli :), ale na rvaní nikdy nedošlo. No uvidíme. Zatím Tessy Appii obchází a když chce klid jde do štěněcí ohrádky, kterou jsme pro jistotu postavili už teď.
Souvisejicí články
Ze života těhule aneb VRH C krok za krokem