Likvidační četa v akci

6.5.2016
Něco se děje
Štěňata, která touto ranní dobou řádí jak pominutá,klidně leží a některá pospávají. S nimi i obě velké feny. Tessy je dokonce nahoře v pracovně a nechce dolu, přestože venku krásně svítí sluníčko.
Dnes odchází Curry, ne, že by to tušila, tak inteligentní nejsou. Cítí to ale z mého chování a tu moji nervozitu nasají.
Chová se Váš pes jako debil ? 😀 . Zamyslete se nad svým chováním a tím, co to asi nastartovalo.
Vyválel se Váš pes během venčení v blátě? Nezoufejte. Srst strakáčů je samočistící. Než dojdete domů opadá to z něj. Pak stačí jen zbytek vytřít zbytek suchým ručníkem.
Vyválel se Váš pes v něčem voňavém? Bude smrdět :). Ale na zvláštní psí odér stačí i déšť či vykoupání se a následné zapaření.
Koupání a šamponování. Nejsem toho přítelem. Šampony vysušují srst a kůži a následně se mohou objevit lupy. Podívejte se na mé holky. V životě šampon nepoznaly. Smrdí a jsou špinavé? Nejsou a nesmrdí. Tedy mě moje psy voní, nevím jak Vám. No musím přiznat, že díky štěňatům jsem péči o ně trochu zanedbávala.
Jak čistíme srst? Nijak, přece jsem psala, že strakáčí srst je samočistící. Ale přeci po vycházce v blátě otíráme podvozek a tlapky, pokud jsou mokré. V případě, že pes je suchý, použijí jemný kartáč a podle potřeby suchý/nebo namočený a hodně vyždímaný ručník. Vlhký ručník mi stačil vždy i na jejich neparfémování, kromě ryby, tam Vám několik dní nepomůže nic. Pes smrdí a smrdí.
Chytrý ručník – je to super vynález, věčně vlký. Prodávají se ty psí, vetšinou na výstavách, nebo nějakých psích akcích. Dražší variantou je ten lidský zakoupený ve sportovních potřebách (ten nemám vyzkoušený). Mám dva psí, jeden zakoupen jako chladící a druhý jako čistící. Fakt to tak funguje. Ten chladící používám ve vedrech, když jsme na závodech a ten čistící fakt čistí. Materiál je rozdílný i na omak.
Koupání : někteří strakáči vodu milují, jiní do ní nevlezou. Moje holky jsou ta druhá skupina. Namočí se pouze po břicho ve velkém parnu, dál nejdou.
I když plavat umí, to jsme vyzkoušeli.

05.05.2016
Dnes poslední společný den a poslední noc. Zítra odchází Curry a jede do Sedla okr. České Budějovice. Asi jsem přecitlivělá, ale jakoby to věděla, od rána se chodí mazlit. Nebo ji mazlím já? Kdo ví?
Nepopsala jsem ještě jednu, důležitou věc. Podávání pamlsku. Cvičíme to už delší dobu, ne všichni už to pobrali. Štěně nesmí chramstat tak, aby Vás zoubkama škráblo, nebo omylem kouslo. Zdá se to být jednoduché, ale ….. Pokud Vás štěně kouše (chce ten pamlsek rychle, to je logické), nabízejte pamlsek stejně, jako koňovi, v dlani. Jestli bude hodně horlivé dlaň zavřete a pamlsek znovu nabídněte v momentě, kdy se klidní. Se štěňaty to cvičím na granulích, není nutné vymýšlet jiné chutnější pamlsky, dokud se to štěně nenaučí. Nabídnete maso a horlivec Vám „ukousne ruku“.
Jakmile pejsek pobere odměňování, přidejte si povel (my máme „VEM“). Bez tohoto povelu by později pejsek nemel nic sežrat. Poté trénujte, poházené pamlsky na zemi, nejdříve doma, zahrada a pak venku. Tím byste měli docílit, že Vám nebude nic žrát venku, co najde.
První venčení v novém domově : Je logické, že se budete chtít se štěnětem ukázat. Je to přece krasavec. Nespěchejte. Nejdřív domácí prostředí a zahrada. Venkovní prostředí, až si na Vás zvykne. Doporučuji nejdříve na vodítku, jsou opravdu rychlá a mohlo by se Vám stát, že ho něco zaujme a budete ho lovit pod zaparkovaným autem (v lepším případě). Nevoďte ho na místa, kde se venčí většina místních psů. Počkejte s tím.
Už máte domluvenou Štěněcí školku? Doufám, že ano. Mnohdy si myslíme, že spoustu věcí zvládneme s pejskem sami a že máme dostatek zkušeností. Máme?

04.05.2016
Počasí se nám zkazilo, prší. Vypadá to na dnešní pobyt uvnitř. Prckové spí a tak mám trochu času 🙂 psát. Dorazily nové lehoučké obojky. To teda byla rychlost! Objednané v neděli večer a tentýž den vyrobeno, v pondělí byly odeslanéC Amorevita 03052016 2 Cassie a druhý den dorazily k nám. Jsou to ty samé, co dostala béčka. Víceméně zvykací, dlouho Vám nevydrží, tak ty parádní, přijdou na řadu po pár dnech. Včera je většina měla celý den a bez problému. Na fotkách je nemají všichni, protože jsem je sundavala v momentě, když se začala štěňata za obojky chytat. Nechci to podporovat. Později jsem je zase nasadila.
To mě připomnělo, že jsem psala, abyste naučili psa, chytání za obojek. Musí to pro něj být vždy pozitivní.
Dnes jsme přidali další zvykačku. Mytí bříška a tlapek. Průběžně jim prohlížím tlamu, aby se naučila, že se to prostě bude dít. Vy byste měli po pár dnech začít se zubním kartáčkem, jen na zvykání, vhodný je Curaprox. Ty psí jsou dost tvrdé a neforemné. Ještě si kupte měkký kartáč na srst, taky na zvykání, že vyčesávání bude pravidlem. Nejhůř snáší manipulaci Coffee, s ní se musí pomalu a po chviličkách. Většina v pohodě, jen to nesmí trvat dlouho a někteří se rozvalí a péči si vyloženě užívají. Kupodivu ti nejsilnější. Caesar a Curry by snad dokázali ležet i hodinu, pokud se o ně pečuje.
Včera jsme také začali pachovat deky a hračky na odchod.
Výbavičku a dnešní vážení hledejte v příspěvku „Příprava na odchod“

02.05.2016
Za sebou máme poslední společný víkend a na mě už to začíná padat. Bude mi ten mumraj, nevyspání ale hlavně to šmuchláníčko a ty štěněcí psí oči chybět. Appia si asi pěkně oddychne, už je úplně vycucaná a kojení je opravdu konečná. Štěňata dostanou cucnout tak 1x max 2x denně. Pro mě to ovšem znamená příprava krmení, a to bohužel i v noci. I když noční krmení je jen symbolické a bude do odchodu odbouráno. Tessy naopak je ve svém živlu, konečně se může se svýma vnoučatama proběhnout. Zůstal v ní ale ten respekt, jakmile si je Appia začne přepočítávat. zpozorní.
C Amorevita 01052016 27Pobyt venku. Od pátku máme teplé počasí a tak jsou štěňata většinu dne venku. Bohužel výběh jsme nepostavili a tak  je musím během běhání venku hlídat, v době spaní,  jsou v kleci. Do klece chodí sami a dobrovolně na granulky :). Jsou už naučená z nočního režimu. V kleci jsou v noci od ca 23.00 do 6.00 ráno. S přestávkami. Jakmile se vzbudí a ozvou se, okamžitě otvírám, a to jak venku, tak uvnitř. Z důvodu venčení. Doma si pak časem prodloužíte trasu na zahradu. Tak to fungovalo u nás i u předchozích vrhů. Bohužel díky špatnému počasí, tento krok ven, bude už na Vás. Zajímavé je, že jakmile pískne první štěně, jsem hned vzhůru, zatímco Appia nehne ani brvou a Tessy se dekuje do prvního patra, aby mohla pokračovat ve spánku. Takže to máme klec. Někde jsem to psala. V CHS to funguje, protože tam jsou štěnata všechna, vy budete mít doma jen toho svého a zavíráním na noc byste mohli u něj vypěstovat strach  a zároveň i netoleranci k uzavřenému prostoru. Štěně sice tuto situaci zná, ale nezná samotu bez mámy a sourozenců…. Viz návod na štěně :).
Krmení – u nás už 5x denně na granulkách (zatím min.dávka) doháníme to ochutnáváním jiné stravy (pozor nikdy nedávat osolenou) a taky granule fungují na svolávání štěňat na jedno místo.
Pamlsky – nejsem přítel piškotů, je v tom velké množství cukru a to i v těch psích. Nakonec na veterině je štěňata dostala jako odměnu a nežrala je. Jako pamlsky doporučuji vařené neslané maso, kuřecí, hovězí, játra, srdíčka, mrkev, kousek sýra (pozor na obsah soli) – na to všechno se dá cvičit, i když pokud naučíte, štěně Vám bude cvičit i na obyčejné granule (jiná příchuť,než běžně krmíte). Vhodná je značka Platinum, protože jsou měkké a já je holkám ještě půlím. Pokud se jedete podívat někam na výstavy, řekněte si u stánku o vzorky. Většina prodejců je dává bez problému a Platinky byly vždycky k dispozici, nestyďte se požádat i o víc sáčků. Rovněž můžete koupit štěněcí sušená masíčka, to je nejdražší varianta a po přečtení složení, zjistíte, že mnohá obsahují sůl. Proto dávejte pozor na výběr značky. Na přilepšení je možné dát tvaroh – výliz téměř prázdné vaničky (nedávejte víc) gervais opět nechat vylízat prázdnou vaničku/kelímek.
Obojky – běžně na ně zvykám den před odchodem prvního štěněte. Zatím nikdy nebyl problém, že by je nesnášela. Je to z důvodu, že se za ně tahají, okusují se a mohla by se zranit. Včera po dotazu další šmuchlací návštěvy, C Amorevita 01052016 24tentokrát s dětmi, děkujeme za návštěvu 😀 . (budoucí majitelé Calvina) jsem navlíkla obojek na Curry. Děkuji za dotaz. Obojky mají vyšité jméno českou vlajku a z tohoto důvodu jsou velké tak, aby se tam výšivka vešla. Na štěněcím krku to vypadá dost humpolácky. Ne, že by to Carry nějak vadilo. Dokonce se pěkně proběhla a ostatní štěňata záviděla, vydala se okamžitě C Amorevita 01052016 25 Curryza ní. Obojek musí být stažen i přes výšivku a to také nevypadá nejlépe, i když máme před sebou nějaký čas a štěndové ještě naberou na váze. P včera padlo rozhodnutí, že objednám ještě sadu štěňěcích maskáčů, stejná co měla béčková štěnata. Obojky jsou už na poště, tak do odchodu Carry, která jde jako první určitě dorazí. Pro Vás to znamená, že budete mít dva obojky. Jeden jemný štěněcí (foto výbavy si můžete prohlédnout v sekci příprava na odchod . Tento obojek s výšivkou, odhadem, budete mít do dospělosti, nebo do té doby, než se zničí :). Možná bych doporučila, abyste si ještě pořídili do začátku krátké vodítko s malou lehkou karabinou. To co dostanete má karabinu těžší a bytelnější.
Zahradníci – mají vytříbený vkus. Nejdříve zlikvidovaly všechny červené tulipány, poté žluté a teprve pak se vrhly na narcisky Ve finále se spokojily s kůrou a klacíky, které jsem jim neustále odebírala. Takový zapíchnutý klacík v dásni nebo vzpříčeny v tlamě, nic moc. Znám to od Appie a z toho důvodu klacíky, nene. Spousta lidí klacky psům háže, ale není klacek jako klacek a z mé zkušenosti to dobrá hračka není.

Smlouvy : Kdo nereagoval, mám za to, že souhlasí. Během dneška, max zítřka začnu rozesílat konečné verze.
Jestli jsem na něco zapomněla, piště. Pokud se opakuji, omlouvám se.
Volací jména :
Stěňata jsou už připravovaná na svá volací jméno a  divte se, opravdu na zavolání přibíhají.
Některá jména neskloňuji a volám, tak jak jsou. Dám Vám příklad na mých fenách.
Appia a Tessy – v běžném životě, přivolání, výcvik
Appinka a Tessinka -mám na to i jinou intonaci – mazlení
Appuše ! a Tessák ! Tessáková !- jsem naštvaná, koukejte okamžitě přijít 🙂
Nezapomeňte, že jméno nesmí být nikdy spojeno s následným potrestáním, vynadáním nebo něčím, co je pro štěně negativní. V tom případě jméno raději nevyslovujte, stačí prosté pocem, delej, makej a pod. (mimochodem štěňata znají už povel vypadni, mazej a fuj).
Jak voláme?
Cassie – Cassie, Cassííí, Cassinka
Calvin- Calvin, Calvine, CalCal (zkusila jsem pro zrychlení), Calvíí,
Caesar – Caesar, Cezare
Curry – Curry, Carrynka
Cookie – Cookiiii, Cookine
Calabria – Cala, Caliii, Calinka
Coffee – Coffii, nechci komolit jméno, ale slyší i na Kafe 🙂
Naučte svého pejska, že ho chytáte za obojek, nejlépe, jakmile začnete s výcvikem, je použit klikr. Chycení za obojek opět musí být spojeno s něčím pozitivním. Kdo neví jak na to, ráda vysvětlím

30.04.2016.
Ještě, že jsem napsala, že štěňata jsou převážně ve vnitřním prostředí. Poté se změnilo počasí a štěňata jsou již druhý den venku. Je to tedy pěkná honička. Celá sedmička je jen těžko k uhlídání a tak chodím a počítám :). No alespoň jsme venku. Dneska u nás byla důležitá návštěva. Panička s C Amorevita 01052016 16páníčkem s CHS Barunidlo. Hezky si ty naše prcky pomuchlali. Za ty dva dny mám spoustu fotek, snad se mi podaří je zpracovat.
No utíká to, tento víkend je náš poslední společný.

28.04.2016
Včera jsme si s Tessy udělaly velkou radost. Štěňata měla hlídání a my jsme vyrazily na individuální trénink obedience. To bylo radosti !!!
Štěňata se pohybují celodenně v běžném domácím režimu. Některá už se naučila vyhýbat se a jiná trhají ponožky anebo kradou boty, v momentě, kdy je raději zuji, abych na ně nešlápla natvrdo :D. Ty budoucí paníčky, co chtěli klidné štěně asi moc nepotěším. Je pravda, že některá jsou klidnější, 😆 ,ale v celku je to pytel blech. Jsou veselí, rádi se mazlí, jsou, žraví a rádi si hrají. Jako hračky slouží přetahovadla, hadrové míčky, ale i ruličky od toaletního papíru (pod dohledem – jsou schopní ji žrát), pet láhvé.
Dejte pozor, pokud máte lanka od žaluzíí až na zem. To je velmi oblíbená hračka všech. Nejenže by se mohla zranit, ale i také zničit vedení žaluzíí. Na Curry musím žalovat 🙂 , líže zásuvky, takže prosím počítejte s tím a dejte do nich záslepky.
Berte to tak, že dostanete aktivní štěně, s kterým se bude určitě dobře pracovat. Žádné není bázlivé, žádné se nestraní a žádné není extra domino, které by vyvolávalo zápasy. Nebyla by to ale zdravá štěňata, kdyby si svoje síly nepřeměřovala s ostatníma, nějak se to naučit musí, ale je to vše s mírou a hezky se to pozoruje, ale špatně fotí.
Stravování :  Jsme na odstavu, Appia už tolik nekojí, spíše je to jen na zapití. Naštěstí udržuje noční hodiny a tak štěňata zase rychle usnou. Hlavní jídlo jsou granule, v mezičase dále zvykáme na různé chutě.
C Amorevita 26042016 10 CurryVenkovní prostředí : přiznám se, že díky charakteru počasí jsme nepostavili venkovní výběh a pravděpodobně už do odchodu štěňat to neuděláme. Z fotek vidíte, že štěňata se venku pohybují. Jen to není tolik, jak jsem byla zvyklá u předchozích vrhů, kdy nám počasí přálo a štěňata trávila velkou část dne venku. Vypouštím je max po třech, jinak bych je na zahradě neuhlídala a pouze po chvilkách, když je trochu během dne tepleji. Z tohoto důvodu, berte na vědomí, že se  většinou pohybují  ve vytápěném vnitřním prostředí a nebude žádoucí je nechat hned venku (pokud ovšem konečně už nebude hezky). Štěně by Vám mohlo nastydnout.
C Amorevita 22042016 1Cesta domů. Na obrázku jsou přepravky, které používám já. Ty plastové mají tu výhodu, že víko je rozdělené v prostředku, a proto lze polovinu zavřít a druhá vám stačí na ruku a ovládnutí štěněte. Třetí látková, je kočičí a zcela zavřená. Sice nepovažuji ji za nejvhodnější, ale… protože kromě přední části není ven vidět a štěně by mohlo mít strach.  Určíte jsou na trhu vhodnější menší přepravky. Vzhledem k tomu, že někteří to máte k nám dost daleko, zvažte druh přepravky, aby se Vám štěně cestou nezranilo.

25.4.2016

Trénink na látkovou přepravku proběhl 22.4. před výjezdem na veterinu. Vše probíhalo jednoduše. Přepravka umístěna do prostoru k dispozici štěňatům. Chodila celé dopoledne sem a tam, některá si tam ustlala a schrupla. Odpoledne v ní bez protestu cestovala.

24.4.2016
S železnou pravidelností
Vstáváme a papáme o půlnoci, kolem třetí ráno a pak mezi pátou a šestou. Ani psí, ani lidská máma toho tedy moc nenaspí. No Máme tu ohrádku Savic a ta se prostě před krmení musí otevřít. Křičíme tak, že problikává i alarm na třesk skla :). To proto, že se nám chce taky čůrat a čekáme, až se dostaneme ven, abychom neměli mokro tam, kde spinkáme. Máme moc rádi babičku Tessy, ale ta před námi pořád utíká, i když občas už si s námi C Amorevita 22042016 22 Tessyhraje. Naše babička oslavila 12.dubna 8. narozeniny a tím se z ní stala ofic. veteránka.  Nějak na tu její oslavu nebyl čas, stejně bysme jí to všechno snědli. Jako oslavu měla Tessy po dlouhé době trénink s Aničkou. Když přišla domu, tak vyprávěla, jak byla Štastná, že zase může něco dělat s paničkou a panička byla šťastná, jak to Tessy bavilo a jak krásně spolupracovala. Aby toho nebylo málo dneska nám lidská máma zmizela znovu a po návratu tak nějak jinak voněla. Byla navštívit štěňatka ČSP po Fanče Fimfarum. No že toho nemá doma dost? Tak my přitvrdíme ato jsme zvědaví, jak zvládne do zítřka udělat ty papíry o kterých už mluví od pátku.
A ještě sláva našel se ztracený šupák.

21.4.2016
Jsme parta krásných chlupatých medvídků. Jsme ze dne na den krásnější, C Amorevita 20042016 3chytřejší a taky vynalézavější. Nechápeme proč nás naše lidská máma začala nazývat likvidační četou a proč nás Appia tak vychovává. Občas se její reakce lekneme, no asi nemáme to čisté svědomí a řveme jak na lesy a to už víme, že Appia bude napomenutá a bude věnovat pozornost paničce a ne nám. Takže zase můžeme začít řádit. Je pravda, že i naše dvounohá máma toho má někdy plné kecky, protože nás odchytí a postaví na jiné místo. Občas už se na nás přijde podívat babička Tessy, ale když ji obklopíme a honíme snaží se okamžitě zdrhnout a vždycky se jí to podaří.
Co jsme už ochutnali: Kromě toho, že už bezpečně koušeme granulky a dostáváme je pravidelně, tak občas dostaneme rýži s mrkví, vývar z hovězího se zeleninou, rozemleté masíčko vše neslané a nekořeněné také jsme ochutnali tvaroh, bílý jogurt, gervais, nastrouhaný sýr a možná toho bylo i víc, jen si to nepamatujeme. Dostáváme toho jen trošičku, abychom si zvykli na různé chutě. Hlavní stravou je pořád mámino mléko a na druhém místě granulky. A stejně nejvíce máme rádi štěněcí paštiku a masíčka, ale to dostáváme jen občas. Prý se to nemá s granulkami míchat. A pak není po konzervách prý tak pevná stolice a mámě se to nelíbí. Nám je to ale fuk
Co už umíme :
Ohrádka na noc je samozřejmostí, spíme tam celou noc a chodíme ven na vyprázdnění a na krmení. Vstáváme mezi pátou a sedmou. to podle toho jestli lidská máma chce ještě zalehnout, nebo už uzná, že to nemá smysl.
Začínáme se učit na jméno a někteří z nás pěkně už reagují.  Objevujeme klec, ale tu máme jen občas během dne. A umíme spoustu lumpáren.
Norník – nejlepší z nás je Cookie ale my se rádi přidáme.
Štěkání – nejlépe štěká Caesar, ale i my ostatní se občas přidáme.
Plena na loužičky – nejlepší je Cassia, Calvin a Coffee. Caesar miluje soukromí a tak mu vždycky trvá, než najde to správné místo obvykle na dlažbě. Zbytek střídavě něco měkkého, nejlépe čistá deka, ta se musí označkovat.
Objevili jsme cukrárnu. To je to místo, kde jsou granulky a všechny dobrůtky.
Běhaní –  umíme to pěkně rychle a občas se s něčím srazíme.
Myčka na nádobí –  to je různých vůní, jen tam opravdu nesmíme ani se přibližovat. Dává se tam prášek a další věci, které nesmíme olíznout.
Kousání – koušeme všechno a nejraději boty a nohy, likvidujeme mámin pelech, vše co je dřevné neujde našim zoubkům. Nechápeme, proč nám pořad podstrkují ty věci z tvrdé gumy, nezajímají nás.
Hraní – okusujeme se navzájem, to je nejlepší hra, ale máme rádi i plyšáčka a přetahovadla. Moc rádi si hrajeme s naší lidskou mámou, to kromě přetahování můžeme okusovat i všechno, co má na sobě. Hraje si s námi i naše máma Appii a nosí nám hračky.
Povrchy – umíme už chodit na dlažbě a dáváme si pozor, abychom neuklouzli, ale stejně máme pořád hodně záchytných bodů, látka, deka, karimatka, na plovku nás panička nepustí a ještě robotický vysavač, ten je taky stranou a tak se na něm nemůžeme vozit jako béčka. Tráva, kamení a venkovní dlažba. Počasí nám moc nepřeje, není postavený venkovní výběh a tak býváme venku jen po chvilkách a ve skupinkách. Asi bychom byli k neuhlídání pro jednu psí a jednu lidskou mámu kdybychom šli ven najednou.
Jsme nepoučitelní – mámina miska je tabu, to už víme a tak způsobně sedíme a koukáme jestli matka vyhodí ven granulku nebo jestli nám tam něco nechá. Občas to nevydržíme, jdeme zkusit mlékárnu anebo strčíme nos blíž k misce, pak dostaneme na budku.

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.